Kolejny rekord MdM. W listopadzie 5,5 tys. wniosków na 143 mln zł

Biznes
Kolejny rekord MdM. W listopadzie 5,5 tys. wniosków na 143 mln zł
Flickr/Kris Duda/CC BY 2.0

Do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęły w zeszłym miesiącu 5 tys. 524 wnioski o dofinansowanie w programie "Mieszanie dla Młodych"” na łączna kwotę 143,12 mln zł. Kredytobiorcy wciąż mogą składać wnioski o dofinansowanie na 2015 rok.

We wrześniu weszła w życie nowelizacja programu "Mieszkanie dla Młodych". Dzięki niej dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono także dopłaty dla rodzin z dziećmi, które wynosza teraz 20 proc. dla małżeństw z dwojgiem dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trojgiem lub więcej dzieci. Poprawiony program daje także większe możliwości chętnym na zakup mieszkania, ale bez zdolności kredytowej. Teraz  juz nie tylko najbliższa rodzina, ale dowolne osoby mogą wystąpić w charakterze  tzw. dodatkowego kredytobiorcy.

 

Lepsze przepisy - wzrost liczby wniosków

 

Nowelizacja spowodowała duży wzrost zainteresowania programem MdM. Z miesiąca na miesiąc do Banku Gospodarstwa Krajowego napływa coraz więcej wniosków o dofinansowanie. We wrześniu było ich ponad 3,7 tys., w październiku już 5,3 tys., a w listopadzie ponad 5,5 tys.

 

W ciągu trzech miesięcy od wprowadzenia zmian w programie liczba wniosków składanych przez rodziny wielodzietne (z trojgiem lub większą liczbą dzieci) wzrosła prawie trzynastokrotnie.

 

BGK zapewnia, że na przyszły rok wystarczy pieniędzy

 

Klienci składają już także wnioski na dofinansowanie zakupu mieszkań, które będą oddane w przyszłym roku. Wpłynęło ich prawie  9 tys. Dopłaty do tych lokali przekraczają 225 mln zł i będą wypłacone z limitu MdM na w 2016 rok. Jego wysokość to 730 mln zł.

 

- Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom, oceniamy, że także w przyszłym roku środków starczy dla wszystkich - powiedział Bogusław Białowąs, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych BGK.

 

Część ekspertów przewiduje, że jeśli dopłaty będą znajdowały chętnych tak szybko jak w ostatnich trzech miesiącach, to już w połowie przyszłego roku pojawi się zagrożenie, ze pieniadze się wyczerpią.

 

Najwięcej dofinansowania na Mazowszu

 

Obecna średnia powierzchnia mieszkań kupowanych w programie wynosi 53 m2. Osoby korzystające z programu MdM mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego - średnia wielkość to 85 m2.

 

Od początku funkcjonowania programu rządowego "Mieszkanie dla młodych" w styczniu 2014 roku do BGK wpłynęło 41,3 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 990 mln zł. Umowy kredytowe podpisało 36,6 tys. osób, w tym ponad 9 tys. rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem.

 

Według danych z BGK najwięcej wniosków o dofinansowanie wpłynęło do tej pory z woj. mazowieckiego - było to 6,5 tys. wniosków na ponad 178 mln zł. Dużo wniosków napływa także z woj. pomorskiego (5,3 tys. wniosków na 129 mln zł.) oraz z woj. wielkopolskiego (5,4 tys. wniosków na kwotę 131 mln zł.). Spośród miast największy udział w programie przypada Warszawie. W stolicy dofinansowanie otrzymało 4 tys. 412 zainteresowanych programem.

 

Kto może skorzystać

 

Ze wsparcia w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z małżonków). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy nie były one właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a mieszkanie, które kupią będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych. Mieszkania takiego nie można wynająć.

 

Zakupiona nieruchomość nie może mieć powierzchni większej niż 75 m2 dla mieszkań i 100 m2 dla domów jednorodzinnych. Jeżeli ubiegający sie o pieniądze wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 m2 dla mieszkań i 110 m2 w przypadku domów. Jest też limit ceny, który jest ustalany osobno dla każdego województwa.

 

W ramach programu można dostać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10 proc. dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci, 15 proc. dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko, 20 proc. dla wychowujących dwoje dziecko i 30 proc. dla wychowujących przynajmniej troje dzieci.

 

PAP

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze