Szkocja odbiera Trumpowi tytuł. Pół miliona podpisów pod petycją o zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii

Świat
Szkocja odbiera Trumpowi tytuł. Pół miliona podpisów pod petycją o zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii
donaldjtrump.com

Republikański kandydat do wyścigu prezydenckiego w USA ogłosił, że jest obrażony na Szkocję za odebranie mu prestiżowych tytułów po jego propozycji, by nie wpuszczać muzułmanów do Stanów Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii zebrano w ostatnich dniach ponad 430 tys. podpisów pod petycją, by zakazać Trumpowi wjazdu do kraju.

Lokalny rząd Edynburga odebrał w środę Donaldowi Trumpowi tytuł "ambasadora biznesu" uznawszy, że ze względu na swe wypowiedzi na temat muzułmanów magnat nieruchomości "nie zasługuje już" na ten dowód uznania. Uniwersytet Roberta Gordona w Aberdeen postanowił z tego samego powodu odebrać mu tytuł doktora honoris causa.


Urażony Trump, którego zacytował dziennik "The Press and Journal", przypomniał, że wybudował w Szkocji pola golfowe nazwane Trump International Golf Links. "Tyle zrobiłem dla Szkocji (...) brytyjscy politycy powinni mi raczej dziękować, niż ustępować wobec wymogów poprawności politycznej" - skarżył się miliarder.


Brytyjscy oficjele zazwyczaj nie komentują kwestii politycznych, które dotyczą innych krajów, ale we wtorek rzeczniczka premiera Davida Camerona oświadczyła, że według szefa rządu wypowiedzi Trumpa są "szkodliwe i po prostu niewłaściwe". W środę brytyjski minister finansów George Osborne uznał wypowiedzi Trumpa za "nonsens".


Już ponad 430 tys. podpisów pod petycją o zakazie wjazdu Trumpa na Wyspy


Autorką petycji jest działaczka ze Szkocji Suzanne Kelly, która od dawna krytykowała najnowsze pole golfowe Trumpa w Aberdeenshire.

 

Brytyjski rząd odpowiada na wszystkie petycje, które zdobędą ponad 10 tys. podpisów, a jeśli jest ich ponad 100 tys., sprawa musi zostać rozważona jako temat do debaty parlamentarnej.


MSW ma możliwość niewpuszczenia do kraju osób, jeśli uzna, że osoby te niedopuszczalnie się zachowują. W przeszłości zakazy wprowadzono wobec osób propagujących nienawiść mogącą wywołać przemoc między wspólnotami.


W liczącej 65 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii żyje ok. 2,7 mln muzułmanów. W tym roku rząd uznał, że walka z ekstremizmem jest jedną z decydujących bitew tego wieku.


W poniedziałek Trump przedstawił propozycję wprowadzenia "całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów", zarówno dla imigrantów, jak i turystów, by chronić USA przed "straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzą w dżihad". Pomysł został ogłoszony kilka dni po badanej przez FBI jako "akt terroryzmu" strzelaninie w San Bernardino w Kalifornii, w której muzułmańskie małżeństwo zabiło 14 osób.


PAP

am/pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie