Polska i Wielka Brytania za przedłużeniem sankcji wobec Rosji

Polska
Polska i Wielka Brytania za przedłużeniem sankcji wobec Rosji
PAP/Jacek Turczyk

- Porozumienia mińskie nie są w pełni realizowane, a droga do pokoju na Ukrainie jest przed nami. Polska i Wielka Brytania opowiadają się za przedłużeniem sankcji wobec Rosji – poinformował po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Politycy poruszyli problem bezpieczeństwa oraz konfliktu w Syrii i związanego z nim kryzysu uchodźców. Prezydencki minister powiedział, że szczególny nacisk został położony na to, że "kryzys należy rozwiązywać przede wszystkim poprzez pomoc ludziom blisko ich domów, tak, żeby mieli nadzieję na powrót".


Polski prezydent i premier Wielkiej Brytanii rozmawiali także o przyszłorocznym szczycie NATO oraz dwustronnej współpracy wojskowej i gospodarczej. - Szczyt powinien przynieść intensywną i trwałą obecność sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Szczerski.

 

Wspólna wizja Unii Europejskiej


Ważną częścią rozmów polskiego prezydenta z premierem Wielkiej Brytanii była przyszłość Unii Europejskiej. Obaj politycy zgodzili się, że UE potrzebuje reform. - Mamy wspólną wizję. Unia Europejska powinna być unią równych państw i wolnych narodów - powiedział Szczerski. - Każda reforma, która będzie czyniła z Unii Europejskiej unię odpowiadającą potrzebom rozwojowym poszczególnych państw jest dobra - dodał.

 

Minister w Kancelarii Prezydenta powiedział, że bliska obu politykom jest koncepcja elastycznej unii, która w ramach wspólnych reguł daje każdemu z państw prawo do własnego rozwoju gospodarczego, który pozwoli wykorzystać jego potencjał gospodarczy. Andrzej Duda podkreślił, że ważny jest m.in. potencjał energetyczny Polski.

 

Rozmowa o zmianach w zasiłkach dla Polaków


- Prezydent jasno powiedział, że polskie państwo ma obowiązki wobec swoich obywateli, gdziekolwiek mieszkają i te obowiązki i prawa polskich obywateli są pod ochroną polskiego prawa - powiedział Szczerski zapytany o stanowisko prezydenta w kwestii planowanych przez Wielką Brytanię zmian w pomocy socjalnej dla imigrantów, w tym Polaków. Szczerski dodał, że kwestia dyskusji o rynku pracy w Wielkiej Brytanii i świadczeniach socjalnych wymaga dłuższej pracy oraz dyskusji i "kreatywnych rozwiązań ze strony brytyjskiej", na które czeka Polska.

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie