Kropiwnicki: Platforma nie zrealizowała około 40 orzeczeń Trybunału, ale "odkorkowała system"

Polska
Kropiwnicki: Platforma nie zrealizowała około 40 orzeczeń Trybunału, ale "odkorkowała system"
Polsat News

- Czekamy na publikację przez PiS orzeczenia Trybunału z grudnia, bo żeby wyrok stał się powszechnie obowiązujący, musi być opublikowany. Póki co rząd odmawia tej publikacji, a to demolowanie Trybunału - powiedział w Polsat News Robert Kropiwnicki. Poseł Platformy Obywatelskiej przyznał, że kiedy Platforma rządziła krajem, nie wykonano około 40 orzeczeń TK.

- Ciężko mówić ile wyroków nie wykonała Platforma, bo kiedy obejmowaliśmy władzę, zaległych orzeczeń było kilkadziesiąt. Bardzo dużo tych orzeczeń wydano w ostatnich dwóch, trzech latach. Jedne są cały czas wykonywane, a wchodzą następne, więc nigdy nie będzie stanu takiego, że wszystkie są wykonane. To Platforma Obywatelska odkorkowała ten system – stwierdził Kropiwnicki.

 

Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma powodów, by zwlekać z zastosowaniem się do wyroku Trybunału. - Czymś innym jest uchylenie ustawy przez Trybunał, kiedy trzeba przygotować nową od podstaw, a czymś innym jest zaprzysiężenie sędziów – stwierdził poseł PO.

 

Trybunał 3 grudnia orzekł m.in. że wybór trzech sędziów, w miejsce tych, których kadencja upłynęła w październiku  był zgodny z Ustawą Zasadniczą. Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziów TK wybranych przez Sejm. Wyrok Trybunału obowiązuje od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie