Darmowy internet na moskiewskich cmentarzach

Technologie
Darmowy internet na moskiewskich cmentarzach
Foto: Cmentarz Wagańkowski/Wikipedia Commons/Leonsija/CC0 1.0 Universal Public Domain

Na trzech głównych cmentarzach stolicy Rosji ma zostać udostępniony bezpłatny internet. Jak informują władze nekropolii, udogodnienie ma ułatwić orientację mieszkańcom i turystom odwiedzającym miasto. Dostęp do sieci ma ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku. Darmowym wi-fi będą objęte cmentarze: Nowodziewiczy, Wagańkowski i Trojekurowski.

Na rozwiązaniu skorzystają zwłaszcza turyści. - Będą mogli na swoje smartfony pobrać mapę nekropolii, uzyskać informacje o pochowanych tam osobistościach, ich nagrobkach i najciekawszych pomnikach - powiedział szef zarządu cmentarzy Artiom Jakimow. W stolicy Rosji każdego roku dokonuje się ok. 120 tys. pochówków.

 

Na cmentarzu Nowodziewiczym pochodzącym z końca XIX wieku pochowano m.in. prezydenta Rosji Borysa Jelcyna. W czasach Związku Radzieckiego stał się on drugą w hierarchii państwową nekropolią, po alei zasłużonych na Placu Czerwonym, obecnie zamkniętym dla nowych pochówków.

 

Cmentarz Trojekurowski został założony w 1970 roku jako filia Nowodziewiczego i również jest on miejscem spoczynku szeregu znakomitości.

 

Najstarszą z nekropolii jest cmentarz Wagańkowski, który powstał pod koniec XVIII wieku. Jest to miejsce pochówku wielu rosyjskich i radzieckich pisarzy oraz artystów, m.in. Bułata Okudżawy, rosyjskiego poety i kompozytora ballad.


PAP

wj/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie