Biały Dom wątpi, że Korea Północna posiada bombę wodorową

Świat
Biały Dom wątpi, że Korea Północna posiada bombę wodorową
Flickr/Eric Salard/CC BY-SA 2.0

Kim Dzong Un oznajmił w czwartek, że Korea Północna to "silny kraj wyposażony w broń nuklearną, który jest gotowy zdetonować bombę A (atomową) i bombę H (wodorową) w celu obrony swej suwerenności w sposób niezawodny". – Informacje, do których mamy dostęp, stawiają pod znakiem zapytania takie stwierdzenia – powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Earnest dodał, że mimo wszystko USA bierze pod uwagę "groźbę, jaką stanowi Korea Północna., z jej ambicjami do posiadania broni nuklearnej".

 

Korea Północna trzykrotnie - w 2006, 2009 i 2013 roku - dokonywała prób z bronią atomową. Próby te wywołały międzynarodowe protesty i spowodowały nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Bomba wodorowa ma dużo większą moc niszczenia niż bomba atomowa. 

 

Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Jak dotąd próby powstrzymania nuklearnych ambicji Pjongjangu poprzez nałożenie sankcji nie dały rezultatu. Niepowodzeniem zakończyły się też rozmowy sześciostronne, których uczestnikami byli przedstawiciele rządów obu państw koreańskich, Rosji, Chin, Japonii i USA. Eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.

 

PAP

mr/pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie