Ziobro: Trybunał nie może orzekać, czy sędzia został prawidłowo wybrany

Polska
Ziobro: Trybunał nie może orzekać, czy sędzia został prawidłowo wybrany
Polsat News

- Gdyby PO wybrała swoich kandydatów do TK w poprzedniej kadencji Sejmu zgodnie z prawem, nie byłoby sporu - stwierdził w programie "Gość Wydarzeń" Zbigniew Ziobro. Jak powiedział, powinno ich zgłosić prezydium Sejmu i 50 posłów, a wybrało ich tylko prezydium. - To powód, aby nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta; orzeczenie TK w tej kwestii nie ma znaczenia - uznał minister sprawiedliwości.

Według gościa Polsat News, 3 grudnia Trybunał badał jedynie zgodność ustawy, na mocy której zostali oni powołani, z konstytucją. Nie badał natomiast, czy tę ustawę właściwie zastosowano. - I tu jest istota rzeczy. My uważamy, że tę ustawę niewłaściwie zastosowano, a tego już TK widzieć nie może, bo nie może tego badać. Trybunał sądzi prawo, a nie stosowanie prawa w praktyce - powiedział Ziobro.

 

Odniósł się również do dzisiejszego orzeczenia Trybunału, który stwierdził, że przepisy nowelizacji zezwalające Sejmowi na ponowny wybór sędziów TK, których kadencja wygasła 6 listopada oraz wygaszające kadencję obecnego prezesa i wiceprezesa TK są niekonstytucyjne.

 

"Mamy mocne argumenty"

 

- Przyjęliśmy do wiadomości takie rozstrzygnięcie.  Chcemy je szanować, możemy się z nim w duchu nie zgadzać. Ono ma się jednak nijak do tego, że wcześniej, na podstawie regulaminu sejmowego, a nie tej zakwestionowanej ustawy, Sejm wybrał ponownie, prawidłowo, sędziów. Prezydent przyjął od nich ślubowanie i w naszej ocenie sprawa jest zamknięta. Nawet jeśli to się nie podoba sędziom TK,  to oni nie mają kompetencji, aby ten proces badać. My uważamy, że mamy bardzo mocne argumenty, poparte opiniami wybitnych profesorów, ekspertów, którzy wskazują, że tę ustawę poprzedni Sejm niewłaściwie zastosował - powiedział minister.

 

3 grudnia pięcioosobowy skład TK orzekł, że poprzedni Sejm wybrał 8 października dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją. Według Trybunału  wybór pozostałych trzech sedziów był z Ustawą Zasadniczą zgodny. Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziów TK wybranych przez Sejm. Ponadto TK zaznaczył, że osoba wybrana przez Sejm jest sędzią TK "w pełnym tego słowa znaczeniu". TK nie uznał też sprzeczności z konstytucją braku ustawowego określenia długości kadencji prezesa i wiceprezesa TK.

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie