"Zdekomunizować sądy". Incydent w sali rozpraw TK

Polska
"Zdekomunizować sądy". Incydent w sali rozpraw TK
Polsat News

Zanim Trybunał Konstytucyjny zaczął badać dziś nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS strażnicy musieli usunąć z sali Adama Słomkę. Były lider KPN wyszedł bowiem na środek z transparentem "Zdekomunizować sądy".

Do incydentu doszło tuż po tym, jak sędziowie weszli na salę rozpraw. Razem ze Słomką był też inny działacz KPN.  W ciągu kilku minut zostali wyprowadzeni z sali przez Straż Trybunału Konstytucyjnego.

 

TK ws. nowelizacji autorstwa PiS

 

Trybunał Konstytucyjny zaczął badać w środę nowelizację ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jako niekonstytucyjną, zaskarżyli ją posłowie PO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i I prezes Sądu Najwyższego. Według Sejmu jest ona zgodna z konstytucją.

 

Pięcioosobowemu składowi TK przewodniczy Andrzej Wróbel, sprawozdawcą jest Piotr Tuleja. 2 grudnia prezes TK Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat na swój wniosek wyłączyli się ze sprawy. TK uznał, że skoro jeden z zaskarżonych przepisów wygasza kadencje prezesa i wiceprezesa, to może to wywołać "uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności w rozpoznawaniu sprawy".

 

Polsat News/ PAP

Az/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie