Rada Europy pozytywnie o finansach Watykanu

Świat
Rada Europy pozytywnie o finansach Watykanu
PAP/EPA/Claudio Per

Komitet ekspertów Rady Europy ds. oceny systemów zwalczania prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu "Moneyval" pozytywnie ocenił postęp, jaki uczyniono w Watykanie na rzecz zapewnienia przejrzystości transakcji i walki z przestępstwami finansowymi. Watykan od kilku lat zabiega o wpisanie na tzw. Białą Listę państw stosujących przejrzyste zasady walki z praniem brudnych pieniędzy.

Podczas zgromadzenia plenarnego "Moneyval" zaaprobowało drugi raport na temat działań podjętych przez Stolicę Apostolską i Państwo Watykańskie. "Moneyval" stwierdza, że "Stolica Apostolska powołała dobrze funkcjonujący, skuteczny i zrównoważony system, aby zapobiegać przestępstwom finansowym i je zwalczać".

 

Skandale finansowe

 

Watykan wprowadza coraz przejrzystsze zasady finansowe i walczy z praniem brudnych pieniędzy. Przeszkodą na drodze do tego, by znaleźć się na tzw. białej liście była przez dłuższy czas sytuacja w watykańskim banku IOR. Instytucji tej zarzucano brak transparentności transakcji, zatajanie informacji o posiadaczach kont i ich sytuacji finansowej oraz niestosowanie obowiązujących na świecie standardów.

 

W watykańskim banku doszło w przeszłości do wielu skandali finansowych. Dzięki reformom zapoczątkowanym za pontyfikatu Benedykta XVI i realizowanym następnie przez Franciszka, instytucja Rady Europy zaczęła pozytywnie oceniać prace prowadzone w Watykanie i regularnie apeluje o ich kontynuację.

 

Priorytetowa reforma Franciszka

 

Przebudowa, uporządkowanie i zapewnienie przejrzystości finansów za Spiżową Bramą, przede wszystkim w paieskim banku IOR, to pierwsza i uznana za priorytet reforma realizowana przez Franciszka. Doprowadził on do całkowitej zmiany nadzoru nad watykańskimi finansami, powołując odpowiednik ministerstwa finansów, czyli Sekretariat ds. Ekonomii. W banku IOR wprowadzono m.in. nowy system kontroli.

 

Revistaecclesia.com, PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie