PO chce uchwały Sejmu wzywającej prezydenta do wykonania wyroku TK oraz informacji od premier Szydło

Polska

- Zakończy to ciągnący się od kilku tygodni spór konstytucyjny. Po dwóch wyrokach Trybunału Konstytucyjnego mamy jasną sytuacje prawną. Trzeba teraz zastosować się do wyroków - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. PO chce, aby uchwałę wzywającą prezydenta do wykonania wyroku TK z 3 grudnia i przyjęcia ślubowań od trzech sędziów wybranych w październiku Sejm przyjął na obecnym posiedzeniu.

- Projekt uchwały złożyliśmy na ręce marszałka, prosząc o wprowadzenie do porządku obrad i wierząc w to, że na tym posiedzeniu uda się uchwałę przyjąć - powiedział polityk Platformy Obywatelskiej.

 

 

"Niedopuszczalne zaniechanie"


Neumann zacytował dziennikarzom fragment projektu uchwały: "Uniemożliwienie wybranym zgodnie z ustawą sędziom złożenia ślubowania stanowi niedopuszczalne zaniechanie świadczące o pogwałceniu zasad ustrojowych państwa". W projekcie uchwały zapisano, że "Sejm RP wzywa prezydenta RP do zastosowania się do wyroku TK z 3 grudnia oraz pilnego wyznaczenia daty złożenia ślubowania nowych sędziów TK."

 

Projekt przywołuje orzeczenie TK z 3 grudnia, że prezydent "ma obowiązek niezwłocznego odebrania ślubowania od nowo wybranego sędziego. Jakiekolwiek inne sposoby rozumienia tego przepisu są niekonstytucyjne". 

 

Jak powiedział Neumann, nie wyobraża sobie "żeby pierwsza osoba w państwie mogła powiedzieć publicznie, że nie będzie przestrzegała wyroków niezawisłych sądów, w tym przypadku TK. To byłoby rujnujące dla całego systemu sprawiedliwości w Polsce".

 

Według Neumanna, najgorszym rozwiązaniem byłoby, gdyby prezydent Andrzej Duda nie zaprzysiągł trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu:


- To byłby najgorszy scenariusz z możliwych. To by znaczyło, że prezydent staje ponad prawem, nie chce realizować wyroków niezawisłych sądów, czyli Trybunału. Łamie zasady konstytucyjne w państwie. Łamie konstytucję, narażając się na odpowiedzialność - powiedział Neumann. - Wierzę, że tak nie będzie. Prezydenta zobowiązuje tekst ślubowania, w którym przysięgał przestrzegać konstytucji, zasad państwa prawa i demokracji.

 

"Premier powinna wyjaśnić zwłokę w publikacji wyroku TK"

 

W środę podczas posiedzenia Sejmu klub PO wnioskował o przerwę w obradach i zwołanie Konwentu Seniorów. Politycy Platformy zamierzali wprowadzić do porządku obrad informację premier Beaty Szydło. Chcieli, aby premier wyjaśniła, dlaczego Rządowe Centrum Legislacji nie opublikowało jeszcze orzeczenia Trybunału. Jak przypomniała posłanka Krystyna Skowrońska orzeczenie TK  w sprawie wyboru przez PiS pięciu sędziów opublikowano w Dzienniku Ustaw natychmiast.

 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) odrzucił wniosek PO, argumentując, że w takiej sprawie nie można złożyć wniosku formalnego.

 

Data publikacji "w trakcie ustalania"

 

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji, które ogłasza akty prawne, w tym orzeczenia TK,  nie ma jeszcze tzw. daty najpóźniejszego ogłoszenia orzeczenia Trybunału z 3 grudnia. Widnieje informacja,  że data "jest w trakcie ustalania".

 

Najpóźniejsza data ogłoszenia jest wyznaczana zgodnie z „procedurą określania czasochłonności”. Według tej procedury, w przypadku orzeczeń Trybunału planowany termin od dnia otrzymania aktu przez Rządowe Centrum Legislacji do planowanego dnia ogłoszenia to: 5-7 dni roboczych, jeśli orzeczenie liczy do 3 stron; 5-10 dni roboczych - jeśli liczy 4-10 stron;5-15 dni - jeśli liczy 11-50 stron.

 

 

 

am/hlk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze