ONZ: 9 tysięcy ofiar konfliktu na Ukrainie

Świat
ONZ: 9 tysięcy ofiar konfliktu na Ukrainie
Polsat News

Ponad 9 tysięcy osób poniosło śmierć w rezultacie konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, który wybuchł w kwietniu 2014 roku - poinformował w środę Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR).

W konflikcie zginęło 9 098 osób, a 20 732 zostały ranne - precyzuje oenzetowska agenda. Wśród ofiar są cywile, wojskowi i członkowie grup zbrojnych.

 

Między 16 sierpnia a 15 listopada bieżącego roku, czyli w okresie objętym w bilansie, śmierć poniosło 47 cywilów, a 131 zostało rannych - informuje UNHCHR, zwracając uwagę, że "konflikt na pewnych obszarach na wschodzie Ukrainy (...) zdecydowanie zelżał pod względem intensywności". Nowe ofiary zginęły głównie w rezultacie eksplozji min i innych ładunków wybuchowych pozostałych po wojnie oraz w wyniku pułapek minowych - wskazano w bilansie.

 

"Bezkarność, stosowanie tortur i brak poszanowania prawa"

 

Eksperci odnotowują również, że "wciąż dochodzi do napływu amunicji, broni i bojowników z Rosji na obszary kontrolowane przez ugrupowania zbrojne" separatystów, co sprawia, że "sytuacja jest wyjątkowo nieprzewidywalna".

 

UNHCHR wyraża "poważne obawy dotyczące przestrzegania praw człowieka (...), w tym utrzymującej się bezkarności, stosowania tortur i braku poszanowania prawa na wschodzie oraz trudnej sytuacji humanitarnej na obszarach (objętych konfliktem) oraz wśród przesiedleńców wewnętrznych".

 

Około 2,9 mln osób żyje na terenach objętych konfliktem w Donbasie i odczuwa trudności z realizacją swych praw ekonomicznych i społecznych, w tym z dostępem do opieki zdrowotnej, mieszkań, czy świadczeń socjalnych. Sytuacja tych ludzi może się pogorszyć wraz z nadejściem zimy oraz utrudnieniami w pracy, na jakie natrafiają na miejscu organizacje humanitarne.

 

Agenda ONZ wskazuje również, że jednostki ukraińskich służb bezpieczeństwa wydają się korzystać "z dużej bezkarności", a dochodzenia w sprawie stawianych im zarzutów są rządkie. UNHCHR wskazuje na przypadki "wymuszonych zaginięć, nielegalnych zatrzymań, tortur i złego traktowania osób podejrzanych o naruszenie integralności terytorialnej, terroryzm, czy popieranie separatystycznych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej".

 

"Cywile zamieszkujący wschodnie obszary Ukrainy objęte konfliktem kończą rok tak jak zaczęli, czyli w bardzo trudnej sytuacji humanitarnej i dotyczącej praw człowieka" - podsumował w komunikacie Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al-Husajn.

 

Cel: zlikwidowanie samozwańczych republik ludowych

 

Konflikt na wschodniej Ukrainie rozpoczął się po odsunięciu od władzy w lutym 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i prorosyjskiej Partii Regionów oraz powołaniu rządu Arsenija Jaceniuka.

 

W obwodzie ługańskim i donieckim Ukrainy prorosyjscy separatyści, wspierani militarnie przez Rosję, wystąpili wraz z nią zbrojnie przeciw nowemu rządowi i proklamowali powstanie samozwańczych: Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). Po zbrojnym zajęciu kluczowych miast Donbasu, separatyści ogłosili w maju 2014 konfederację obu samozwańczych republik w Federacyjną Republikę Noworosji. Po opanowaniu części miast regionu przez uzbrojone oddziały separatystów, Siły Zbrojne Ukrainy uruchomiły tzw. operację antyterrorystyczną (ATO), której celem jest zlikwidowanie samozwańczych republik ludowych na terytorium Ukrainy.

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie