Nielegalne pamiątki Roku Świętego zalewają Rzym

Świat
Nielegalne pamiątki Roku Świętego zalewają Rzym
PAP/EPA/MASSIMO SESTINI FOR ITALIAN POLICE/HANDOUT

Już pierwszego dnia Roku Świętego włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała w Rzymie pół miliona podrabianych, nielegalnych pamiątek z wizerunkami papieża i Watykanu. Znaleziono je w hurtowniach należących do Chińczyków.

Policja skarbowa informuje o zalewie gadżetów nawiązujących do Roku Miłosierdzia, wyprodukowanych bez pozwolenia, a nawet nieodpowiadających normom bezpieczeństwa.


Operacji konfiskaty tych przedmiotów nadano kryptonim "Drzwi Święte". Przeprowadzono ją wtedy, gdy papież Franciszek otwierał we wtorek Drzwi Święte w bazylice watykańskiej.


Gwardia Finansowa zajęła przygotowany do sprzedaży towar w ramach realizacji wielkiego planu walki z handlem podrabianymi pamiątkami Roku Świętego i wszelkimi oszustwami w Rzymie w tym czasie. Akcję tę nazwano "Jubilaeum".


W dwóch magazynach funkcjonariusze znaleźli różańce, święte obrazki, magnesy, breloczki oraz wiele innych przedmiotów z wizerunkiem papieża Franciszka. Na wielu z nich nielegalnie wykorzystano też herb Watykanu i logo Roku Miłosierdzia.


Trzem obywatelom chińskim prowadzącym hurtownie, postawiono zarzuty handlu podrobionymi artykułami.


Przed różnymi fałszerstwami i oszustwami ostrzegał kilka dni wcześniej wiernych przybywających do Rzymu z okazji Roku Świętego główny organizator jego obchodów arcybiskup Rino Fisichella.

 

PAP

prz

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze