Marszałek Sejmu napisał do szefa PE list ws. TK

Polska
Marszałek Sejmu napisał do szefa PE list ws. TK
PAP/Radek Pietruszka

"Nawet ci, którzy najbardziej gwałtownie krytykują ostatnie działania Sejmu, przyznają, iż rozwiązania prawne przyjęte przez poprzedni Sejm były nieodpowiednie" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście dotyczącym sporu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

W europarlamencie nie będzie debaty dotyczącej sporu wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego i procesu obsadzania jego sędziów. Jednak mimo to marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) wysłał do szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza list dotyczący tych zagadnień.

 

"Polska jest znana ze swojego szczególnego przywiązania do zasad i wartości stanowiących podstawę Unii Europejskiej oraz wysiłków na rzecz promowania i wspierania demokracji, praw człowieka i rządów prawa" - pisze Kuchciński. Marszałek Sejmu przypomina w liście, że "aktualnie tocząca się debata i ostatnie działania polskiego Sejmu w sprawie wyboru nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego związane są bezpośrednio z działaniami legislacyjnymi podjętymi przez poprzedni Sejm".

 

Działania poprzedniego Sejmu były kontrowersyjne"

 

"Zmiany w prawie krajowym, wprowadzone w czerwcu 2015 roku, umożliwiające Sejmowi poprzedniej kadencji m.in. nominowanie dwóch sędziów Trybunału, w miejsce sędziów, których kadencja miała upłynąć już po zakończeniu kadencji tego Sejmu, zostały ocenione przez nowo wybrany w październiku Sejm jako wysoce kontrowersyjne. W związku z tym, zostały podjęte natychmiastowe działania legislacyjne w celu naprawy sytuacji, co spotkało się z krytyką niektórych środowisk, opartą głównie na argumentach emocjonalnych" - stwierdza Kuchciński.

 

"Warto zauważyć, że nawet ci uczestnicy debaty publicznej w Polsce, którzy najbardziej gwałtownie krytykują ostatnie działania Sejmu związane z wyborem nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego przyznają, że rozwiązania prawne przyjęte w tym zakresie przez poprzedni Sejm były nieodpowiednie" - napisał marszałek.

 

   

 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz
 

 

 

 

 

 

Marszałek oczekuje "bezstronności i powściągliwości"

 

"Jednocześnie pragnę poinformować Pana Przewodniczącego, że zagadnienie to stało się przedmiotem rozstrzygnięcia polskiego Trybunału Konstytucyjnego (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 grudnia 2015 r. K 34/15), który stwierdził m.in. że przepis nakazujący poprzedniemu Sejmowi wybór sędziów Trybunału, których kadencje upływają w grudniu 2015 r. - jest niezgodny z Konstytucją RP" - zauważył w liście Kuchciński.

 

Marszałek Sejmu dodał na koniec, że "żadna z instytucji międzynarodowych ani w ramach Unii Europejskiej, ani Rady Europy nie odniosła się w najmniejszym stopniu do przyjęcia przez poprzedni Sejm niekonstytucyjnych regulacji prawnych. W związku z tym, należy oczekiwać tej samej bezstronności i powściągliwości w ocenie aktualnej sytuacji" - napisał Kuchciński.

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie