Andrzej Duda zapalił światełko Chanuka

Polska
Andrzej Duda zapalił światełko Chanuka
Polsat News

Para prezydencka wzięła udział w uroczystości zapalenia światełka chanukowego w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości uczestniczyli m.in. byli rabini, przedstawiciele Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, władze stolicy oraz przedstawiciele ambasady Izraela. - To nie tylko czas radości, ale również świadectwo pamięci - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Chciałbym, aby płomień chanukowych świec, wyrażający nadzieję jaśniał nad całą Rzeczpospolitą - podkreślił podczas spotkania prezydent. - To dni radości i ciepła, to dni rodziny, to dni tego, żeby być razem - dodał Duda.

 

Przypomniał, że tradycję spotkań w Pałacu Prezydenckim rozpoczął prezydent Lech Kaczyński. Duda złożył wszystkim przedstawicielom społeczności żydowskiej w Polsce życzenia z okazji ich święta. - Niech chanuka promieniuje ciepłem i niech będzie wielką nadzieją dla narodu wybranego. Niech promienieje nadzieją na przetrwanie, nadzieją na dobre czasy - powiedział Duda.


Żydowskie święto świateł rozpoczęło się w miniona niedzielę o zmierzchu. Pierwszą świecę chanukową zapalono w Warszawie na Placu Grzybowskim.

 

Chanuka to jedno z najradośniejszych świąt żydowskich upamiętniające cudowne wydarzenie zaszłe podczas powstania Machabeuszy pod wodzą Judy Machabeusza w grudniu 164 r. przed Chrystusem. Żydzi odnieśli w nim zwycięstwo nad Grekami. Kiedy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw.

 

Święto trwa osiem dni. Każdego dnia po zapadnięciu zmroku zapala się świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Nazwa "chanuka" pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcanie, inaugurowanie.

wj/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie