Prezes Tauronu i trzech członków zarządu odwołani

Biznes
Prezes Tauronu i trzech członków zarządu odwołani
Polsat News

Rada nadzorcza koncernu odwołała dziś prezesa Jerzego Kurellę i trzech członków zarządu. W ich miejsce powołano nowych. Na stanowisku pozostała jedynie wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Anna Striżyk. Nowym prezesem spółki został Remigiusz Nowakowski. Zmiany wprowadzono też w radzie nadzorczej Tauronu.

Odwołani członkowie zarządu to:  wiceprezes ds. strategii i rozwoju Piotr Kołodziej, wiceprezes ds. korporacji Henryk Borczyk i wiceprezes ds. handlowych Michał Gramatyka.

 

Z Orlenu do Tauronu

 

Nowy prezes Remigiusz Nowakowski to były członek zarządu i wiceprezes Tauronu w latach 2006-2008. Od 2008 r. był związany z koncernem energetycznym Fortum. 24 listopada minister skarbu powołał go do rady nadzorczej Orlenu.

 

W skład nowego zarządu Taurony powołano również Jarosława Brodę na stanowisko wiceprezesa ds. strategii i rozwoju, Kamila Kamińskiego na stanowisko wiceprezesa ds. korporacji oraz Piotra Zawistowskiego na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych.

 

Jerzy Kurella był prezesem Tauronu od 1 października 2015 roku, kiedy zastąpił na stanowisku Dariusza Luberę. W tym czasie Tauron - do którego należą kopalnie Janina i Sobieski - negocjował warunki nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. To jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej, który został wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi. 30 września SRK informowała o przerwaniu negocjacji.

 

W mediach pojawiały się wówczas doniesienia o poważnym spięciu na linii zarząd Tauronu-resort skarbu mogącym pogrzebać plan ratunkowy dla górnictwa, a także sugestie, że stanowiska w związku ze sprawą mogą stracić członkowie zarządu Tauronu. 1 października, obok Kurelli, rada nadzorcza Tauronu powołała na stanowiska wiceprezesów Michała Gramatykę i Henryka Borczyka, a 10 października - Annę Striżyk i Piotra Kołodzieja.

 

Coraz bliżej przejęcia kopalni Brzeszcze

 

Zarząd Tauronu kierowany przez Kurellę potwierdził zainteresowanie kupnem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów na ten temat z SRK. 15 października koncern i SRK uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze, a cztery dni później podpisały przedwstępną umowę. W ostatnich dniach Tauron informował, że uzyskano już dla tej transakcji wszystkie zgody korporacyjne oraz UOKiK; trwa jeszcze proces związany z decyzją ministerstwa środowiska o przeniesieniu koncesji.

 

Obecne zmiany w zarządzie Tauronu poprzedziła dokonana przez ministra skarbu wymiana członków rady nadzorczej. 3 grudnia minister skarbu odwołał z rady nadzorczej Grzegorza Barszcza, Piotra Ciacha, Katarzynę Kosińską oraz Jarosława Zagórowskiego (wszyscy zostali powołani w sierpniu), powołując w ich miejsce Annę Biesialską, Michała Czarnika, Annę Mańk oraz Wojciecha Myśleckiego. Prócz nich w RN Tauronu zasiadają obecnie Beata Chłodzińska (przewodnicząca rady), Maciej Koński, Leszek Koziorowski i Jacek Szyke.

 

We wtorek nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Tauronu przegłosowało rozszerzenie składu rady nadzorczej koncernu - do dziewięciu osób. W kolejnym głosowaniu akcjonariusze zaakceptowali zaproponowaną przez KGHM kandydaturę Renaty Wiernik-Gizickiej – z dniem 9 grudnia.

  

Grupa Tauron jest jedną z największych firm w Polsce. Jej kapitał własny wynosi około 20 miliardów zł. Jest też największym dystrybutorem energii elektrycznej w kraju. Sieci dystrybucyjne spółek należących Taurona obejmują 18,3 proc. powierzchni Polski. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze ponad 57 tys. km kw., za pośrednictwem 258 tys. km linii energetycznych.

 

Spółki skupione w grupie Tauron, według danych z 2014 roku, sprzedają energię elektryczną do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego. Jest też drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Moc elektrowni skupionych w grupie w 2014 r. to około 4,8 GW. Tauron to także największy dostawca ciepła na Górnym Śląsku.

 

PAP

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie