Papież otworzył Drzwi Święte w Watykanie inaugurując Rok Miłosierdzia

Świat
Papież otworzył Drzwi Święte w Watykanie inaugurując Rok Miłosierdzia
PAP/EPA/Ettore FerrariI

Franciszek dokonał symbolicznego gestu otwarcia Drzwi Świętych. W ten sposób zainaugurował Rok Święty dedykowany miłosierdziu. W ceremonii uczestniczył też emerytowany papież Benedykt XVI.

Ten uroczysty obrzęd obserwowało na ekranach kilkadziesiąt tysięcy osób zebranych na mszy na placu Świętego Piotra. 


Wcześniej w homilii podczas mszy Franciszek wezwał, by "przedkładać miłosierdzie nad sąd". - Przejście przez Drzwi Święte sprawi, że poczujemy, iż uczestniczymy w tajemnicy miłości. Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu, bo nie przystoją one temu, kto jest kochany - apelował papież.

 

Na życzenie papieża na mszę przywieziono obraz Matki Bożej z greckokatolickiej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu koło Przemyśla, zwany Bramą Miłosierdzia.

 

Konsultantem artystycznym transmisji z mszy, przeprowadzonej na cały świat przez Watykański Ośrodek Telewizyjny, był niemiecki reżyser Wim Wenders. Po raz pierwszy wykorzystano przy tej okazji najnowszą technologię Ultra HD 4K.

 

Papież zainaugurował Rok Miłosierdzia w przypadającą we wtorek uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Tego dnia minęło też 1000 dni pontyfikatu Franciszka.

 

Mszy towarzyszyły nadzwyczajne, podniesione do najwyższego poziomu środki bezpieczeństwa wprowadzone w całym Rzymie w związku z zagrożeniem terrorystycznym.


PAP

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie