Wielka Brytania: powodzie po uderzeniu huraganu Desmond. Dwie osoby nie żyją

Świat
Wielka Brytania: powodzie po uderzeniu huraganu Desmond. Dwie osoby nie żyją
AP

W zachodniej Anglii i południowo-zachodniej Szkocji, gdzie w sobotę uderzył bardzo silny huragan Desmond, zginęły dwie osoby, setki zostały ewakuowane. W poniedziałek ekipy ratownicze nadal poszukują ludzi, którym powódź odcięła drogę ucieczki.

Huraganowi towarzyszyły niezwykle intensywne opady; w ciągu ponad 24 godzin na dotknięty klęską region spadło więcej deszczu niż zazwyczaj w ciągu miesiąca. Niektóre obszary zachodniej Anglii i południowo-zachodniej Szkocji pozostają pod wodą.


Na pomoc przeciążonym ekipom ratowników wezwano ponad 350 żołnierzy. W poniedziałek rano premier David Cameron zwołał kryzysowe spotkanie gabinetu.


W dotkniętym klęską regionie nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, ponieważ służby meteorologiczne ostrzegają przed kolejnymi ulewnymi opadami i ryzykiem powodzi.


W hrabstwie Cumbria zalanych zostało ponad 2 tysiące budynków, a 2,7 tys. gospodarstw nie ma prądu; w regionie Lancaster dotyczy to 4,7 tys. gospodarstw.


AFP przypomina, że w Wielkiej Brytanii, gdzie takie zjawiska pogodowe zdarzają się często, w ocenie ekspertów od rynku nieruchomości jeden dom na pięć zagrożony jest zalaniem podczas powodzi.


PAP, Reuters, AP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie