Wenezuela: opozycja wygrała wybory parlamentarne

Świat
Wenezuela: opozycja wygrała wybory parlamentarne
PAP/EPA/Miguel Gutierrez

Wenezuelska opozycja zdobyła w wyniku niedzielnych wyborów większość w parlamencie po raz pierwszy od 16 lat - poinformowała komisja wyborcza. Opozycyjna Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej zdobyła co najmniej 99 miejsc w 167-osobowym parlamencie.

Socjaliści uzyskali w wyborach 46 mandatów. Prezydent Nicolas Maduro uznał w przemówieniu telewizyjnym porażkę swojej formacji - Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV). Oświadczył, że mimo niekorzystnych dla niego wyników w Wenezueli zatriumfowała demokracja i konstytucja. Maduro o przegraną obwinił oponentów spiskujących - według niego - w celu zdestabilizowania socjalistycznej rewolucji.

 

O obsadzie pozostałych miejsc w Zgromadzeniu Narodowym jeszcze nie poinformowano. Tymczasem opozycja już wcześniej ogłosiła zwycięstwo wyborcze.

Po ogłoszeniu wyników, które opóżnione zostało o kilka godzin, ulice stolicy Wenezueli, Caracas, wypełnili zwolennicy opozycji. Słychać było okrzyki radości, wybuchały fajerwerki.

Były to najtrudniejsze od 1998 roku wybory dla zwolenników zmarłego w 2013 roku  prezydenta Hugo Chaveza i zapoczątkowanej przez niego rewolucji boliwariańskiej.

 

Opozycja już od wielu miesięcy była uważana za faworyta wyborów, zbijając kapitał na niezadowoleniu społecznym w związku z kryzysem ekonomicznym wywołanym taniejącą ropą naftową. Spadająca od 2014 roku cena wenezuelskiej ropy ze 100 dolarów za baryłkę osiągnęła w piątek poziom 34,05 dolara, a najwyższa na półkuli zachodniej inflacja wyniesie w Wenezueli na koniec tego roku 85 proc. W 2014 roku inflacja wyniosła 68,5 proc, a w roku 2013 - 58 proc.

 

PAP

wj/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie