Tytus, Romek i A'tomek w muzeum. Wystawa prac Papcia Chmiela

Kultura
Tytus, Romek i A'tomek w muzeum. Wystawa prac Papcia Chmiela
PAP/Jakub Kamiński/Polsat News

Prawdziwa gratka dla miłośników Tytusa, Romka i A'tomka. W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarto wystawę komiksów, których są bohaterami. Wystawione zostały oryginalne rysunki Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Podczas wernisażu, autor odpowiadał na pytania dotyczące sprawy zaginionych komiksów sprzed kilkudziesięciu lat.

Na wystawie można zobaczyć rysunki, obrazy olejne i akryle, które nigdy jeszcze nie były w prezentowane w oryginale. Chodzi przede wszystkim o plansze z najwcześniejszych ksiąg "Tytusa, Romka i A'Tomka.Zwiedzający mogą również zobaczyć m.in. autokarykaturę Papcia Chmiela z lat 70. i jego autoportret z 2009 r. oraz plansze "Tytusa, Romka i A'Tomka" drukowane na łamach "Świata Młodych".

 

Przy okazji otwarcia wystawy Papcio mówił o sprawie zaginionych oryginałów XIV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka", które pojawiły się na jednej z aukcji internetowych i w domu aukcyjnym. - Ludzie, którzy przywłaszczyli sobie te karty 26 lat temu nagle wzięli adwokata, by w sądzie uzyskać do nich prawo na zasadzie "zasiedzenia". Ja narysowałem tę księgę w 1979 r. dla Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. W latach 80. wyszły jej trzy wydania. I w 1989 r. poprosiłem o zwrot oryginalnych plansz. Poszukiwano ich przez cały rok i ostatecznie mi ich nie oddano. Wreszcie się załamałem i zrezygnowałem - relacjonował Chmielewski.

 

Jak opowiadał, w listopadzie ubiegłego roku zadzwoniono do niego z domu aukcyjnego DESA z pytaniem czy sprzedawał jakieś oryginały prac.  - Zaprzeczyłem i bardzo się ucieszyłem, że plansze się odnalazły. Ale okazało się, że osoby, które je przywłaszczyły oddały sprawę do sądu - mówił. Zaprzeczył, by możliwe było odnalezienie prac na śmietniku i "przechowanie ich", jak twierdzą osoby obecnie je posiadające. - Nikt by nie wyrzucił wtedy żadnych papierów. Jestem zaszokowany, że ci ludzie zamiast zgłosić się do mnie, no może po jakąś rekompensatę za znalezienie prac, wystawili je na sprzedaż - podkreślił Chmielewski. Zadeklarował też, że po odzyskaniu plansz, nie zamierza ich sprzedawać, tylko przekazać Szkole Podstawowej nr 87 noszącej imię 7. Pułku Piechoty AK "Garłuch", w którym służył podczas Powstania Warszawskiego.

 

Papcio Chmiel urodził się w Warszawie w 1923 roku. Przygodę z komiksem rozpoczął w 1947 r., rysując dla "Świata Przygód", potem współpracował z harcerskim "Światem Młodych". W 1966 r. ukazał się pierwszy, wydany osobno, album opowiadający historię trójki przyjaciół: Tytusa, Romka i A'Tomka. Przez szereg lat wydano 31 ksiąg z przygodami kultowych bohaterów oraz kilka albumów.

 

Wystawa "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" będzie czynna do 28 lutego 2016 r.

 

Polsat News/PAP

pen/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie