Przebrała się za... alert smogowy. Chce zwrócić uwagę mieszkańców Pekinu

Kultura
Przebrała się za... alert smogowy. Chce zwrócić uwagę mieszkańców Pekinu
Reuters
Przebrała się za... alert smogowy. Chce zwrócić uwagę mieszkańców Pekinu.

Chińska artystka Kong Ning przebrała się za... alert smogowy i w pomarańczowym stroju spacerowała po ulicach Pekinu. W poniedziałek władze chińskiej stolicy po raz pierwszy ogłosiły czerwony alert - ostrzeżenie najwyższego stopnia w czterostopniowej skali informujące o zanieczyszczenia powietrza.

Kong Ning swoim strojem chciała zwrócić uwagę mieszkańców stolicy Chin na problem zanieczyszczenia powietrza. - Ten pomarańcz jest wyrazem niepokoju. Sądzę, że wszyscy ludzie powinni bardziej troszczyć się o naszą planetę i ją kochać. Chronić, bo zdrowie naszej planety jest ważne - powiedziała artystka.

 

Czerwony alert będzie obowiązywał od wtorku rano do czwartku w południe. Według prognoz właśnie w tych dniach chińska stolica będzie pogrążona w szczególnie gęstym, niebezpiecznym dla zdrowia smogu.

 

Zakaz wychodzenia z domów

 

Czerwony alert oznacza m.in., że wstrzymane zostaną prace budowlane, staną też niektóre fabryki. Zalecono zamknięcie szkół i przedszkoli. Dorosłym doradza się unikanie wychodzenia na zewnątrz oraz korzystania ze środków transportu miejskiego. W tych dniach będzie obowiązywać również ograniczenie ruchu samochodowego. Jeździć będą mogły na przemian samochody z parzystymi i nieparzystymi końcówkami numerów rejestracyjnych.

 

Smog mimo czystej energii

 

Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Zaostrzono co prawda normy emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła energii, ale 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla. Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać budynków w najbliższej okolicy. Wychodząc na ulice, mieszkańcy nakładają na twarze maski.

pm/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze