"Posunęły się do przodu". Tusk o rozmowach z Wielką Brytanią na temat reform Unii

Świat
"Posunęły się do przodu". Tusk o rozmowach z Wielką Brytanią na temat reform Unii
Flickr/EPP/CC BY 2.0

Najtrudniejsze do rozwiązania są żądania ograniczenia praw do zasiłków dla imigrantów z innych krajów UE - poinformował w poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dodał, że rozmowy o postulowanych przez Wielką Brytanię reformach UE posunęły się do przodu.

Z listu Tuska do przywódców państw UE wynika, że możliwe są reformy unijnych przepisów, które ograniczą "eksport zasiłków na dzieci", czyli pobieranie przez imigrantów zarobkowych z innych państw UE dodatków na dzieci pozostawione w krajach ojczystych. Tusk ocenia, że w lutym możliwe będzie przyjęcie porozumienia z Londynem.


"Ogólnie rzecz biorąc, w mojej ocenie zrobiliśmy jak dotąd duże postępy" - napisał Tusk w liście, relacjonując dotychczasowe wyniki prowadzonych przez jego gabinet rozmów na temat żądań Wielkiej Brytanii, od spełnienia których może zależeć pozostanie tego kraju w Unii. Najpóźniej w 2017 r. Brytyjczycy mają wypowiedzieć się w referendum na temat dalszej obecności we Wspólnocie.

 

Porozumienie z Londynem będzie jednym z głównych tematów szczytu UE planowanego na 17 i 18 grudnia. Według Tuska pogłębionej dyskusji na szczycie wymagać będą brytyjskie propozycje dotyczące ograniczenia praw do zasiłków dla imigrantów z innych krajów UE i swobody przepływu osób.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie