Polska nie jest już światowym liderem w eksporcie jabłek

Biznes
Polska nie jest już światowym liderem w eksporcie jabłek
Jeen Na / Flickr (CC BY-ND 2.0)

Największym eksporterem jabłek na świecie Polska została w sezonie 2012/2013. Po dwóch latach na szczycie wyprzedziły nas Włochy i Stany Zjednoczone - podają Eurostat oraz Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), które cytuje "Rzeczpospolita".

W roku 2014/2015 eksport polskich jabłek zmalał o 18 proc. We znaki dało się nam głównie embargo, które Rosja wprowadziła na unijne owoce w sierpniu 2014 r.


- Eksport naszych jabłek do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw i Unii Europejskiej rośnie, ale jeszcze długo nowe rynki nie będą w stanie zrekompensować utraty Rosji - uważa Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


W sezonie 2015/2016 - pomimo spadku produkcji - Włosi mogą ponownie wyeksportować około 1 mln ton jabłek. USA tylko w pierwszym kwartale sezonu 2015/2016 zwiększyły eksport jabłek o 35 proc. rok do roku - podaje USDA. Do ścisłej czołówki prawdopodobnie wrócą Chiny, które w sezonie 2015/2016 mogą zwiększyć eksport do 900 tys. ton. Jeżeli tak się stanie, Polsce grozi spadek na jeszcze dalsze, czwarte miejsce.

 

PAP

am/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie