Londyn: w komórce nożownika były zdjęcia związane z tzw. Państwem Islamskim

Świat
Londyn: w komórce nożownika były zdjęcia związane z tzw. Państwem Islamskim
PAP/EPA/Will Olivier

Zdjęcia związane z tzw. Państwem Islamskim i niedawnymi zamachami w Paryżu odkryto w telefonie komórkowym napastnika, który zranił w sobotę dwie osoby w londyńskim metrze - poinformowała w poniedziałek brytyjska prokuratura. W komórce 29-letniego Muhajdina Mire śledczy znaleźli też zdjęcia z niedawnych ćwiczeń brytyjskiej policji.

W poniedziałek mężczyzna stanął przed sądem w Londynie pod zarzutem usiłowania zabójstwa. W rezultacie ataku nożownika w sobotę wieczorem na jednej ze stacji londyńskiego metra 56-letni mężczyzna odniósł poważne, lecz niezagrażające życiu obrażenia. Druga osoba została lekko ranna.

 

Policja, która zatrzymała napastnika, oświadczyła, że traktuje zajście na stacji Leytonstone jako "akt terroru". Według niepotwierdzonych doniesień napastnik krzyczał: "To za Syrię!".

 

Na początku grudnia, w kilka godzin od wyrażenia zgody przez parlament w Londynie, brytyjskie bombowce Tornado dokonały pierwszego nalotu na cele Państwa Islamskiego w Syrii. Od ponad roku Wielka Brytania bierze też udział w nalotach na dżihadystów z IS (Islamic State – Państwo Islamskie, dżihadystyczne quasi-państwo) w Iraku.

 

PAP, Reuters

po/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie