Aukcja meteorytów w Paryżu. Najdroższy kosztował 130 tys. euro

Technologie
Aukcja meteorytów w Paryżu. Najdroższy kosztował 130 tys. euro
Flickr/Doug Bowman/CC BY 2.0

250 obiektów pochodzących z kosmosu, w tym ważący 110 kilogramów meteoryt, który sprzedano za 130 tys. euro, wylicytowano w poniedziałek w Paryżu w domu aukcyjnym Drouot. Najdroższy z kamieni zakupiony został przez chińskiego milionera.

- Wszystkie meteoryty znalazły kupców - poinformowano po aukcji, na której wyprzedano kolekcję filozofa i astrofizyka Pierre'a Delpuecha. Była to największa w historii aukcja meteorytów.

 

Najwyższą cenę osiągnęła część meteorytu Gibeon, który zawdzięcza swą nazwę miastu w Namibii, w pobliżu którego znaleziono jego fragmenty. Wyceniany na 60-65 tys. euro, trafił w ręce chińskiego milionera, który zapłacił za niego 130 tys. euro.

 

Za 37 tys. euro sprzedano jeden z pochodzących z Arizony w USA meteorytów znanych jako Canyon Diablo, o wadze 17,8 kg. Z kolei 2 tys. euro kosztował meteoryt, który w 1947 roku w spektakularnym deszczu meteorów spadł w górach Sichote-Aliń na dalekim wschodzie Rosji.

 

Za 250 meteorytów zapłacono w sumie 650 tys. euro

 

Całość aukcji, na której sprzedano także próbki ziemskich minerałów oraz instrumenty i książki naukowe, przyniosła blisko 650 tys. euro.

 

Kolekcja zawierała znaczną liczbę pallasytów, bardzo pięknego w przekroju rodzaju meteorytów żelazno-kamiennych, które składają się z dużych kryształów oliwinu zatopionych w stopie żelazo-niklowym. Dwa wyjątkowej urody fragmenty sprzedano na aukcji za 4,5 tys. każdy.

 

Pierwszym kryterium wartości meteorytu jest jego rzadkość i powiązana z nią wartość naukowa, ale od pewnego czasu przesłanką dla kolekcjonerów są także czynniki estetyczne, jak forma czy struktura.

 

.

.

.

PAP, Twitter/Europe1, Twitter/BFMTV, Twitter/MaudusFamiliaris, Twitter/NestorGomez

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze