Śląsk: mieszkańcy mogą już używać wody. W piątek znaleziono w niej paciorkowca

Polska
Śląsk: mieszkańcy mogą już używać wody. W piątek znaleziono w niej paciorkowca
Pixabay.com/304cina62

Mieszkańcy Toszka (woj. śląskie) i kilku okolicznych miejscowości mogą już używać wody z kranu pod warunkiem, że ją przegotują. O problemach z wodą w tym regionie sanepid poinformował w piątek, po wykryciu w niej paciorkowca. Trwa czyszczenie sieci wodociągowej.

Jak poinformowała w niedzielnym komunikacie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach, na podstawie wyników badań kolejnych pobranych prób oraz wstępnych analiz "woda warunkowo nadaje się do spożycia przez ludzi". Mieszkańcy Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguczyc i Sarnowa powinni jednak przestrzegać pewnych zaleceń.

 

Woda z kranu może być używana do picia, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, mycia zębów, kąpieli, przygotowania napojów i potraw, a także mycia naczyń kuchennych oraz sztućców "jedynie po przegotowaniu". Wodę należy uprzednio "doprowadzić do wrzenia i gotować przez minutę”. W przypadku pozostałych czynności, jak poinformowano, woda z kranu może być używana bez ograniczeń.

 

Wcześniej PSSE w Gliwicach podała, że woda ta nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Nie można było jej używać do mycia produktów spożywczych i sztućców ani do kąpieli. Nie nadawała się do podania zwierzętom. Służyła jedynie do spłukiwania toalet.

 

Jakość wody w sieci na tym terenie wciąż pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym.

 

Wodę zanieczyścił jeden z mieszkańców


O problemach z wodą w Toszku oraz kilku okolicznych miejscowościach gliwicka PSSE poinformowała w piątek. Podała, że analizy próbek pobranych z sieci wodociągowej wykazały "zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody do spożycia - obecność pojedynczych paciorkowców kałowych". Do zanieczyszczenia doszło, jak mówił Janusz Konopka ze spółki Remondis Aqua Toszek, u jednego z odbiorców.

 

Do mieszkańców Toszka i pozostałych miejscowości woda pitna dowożona była beczkowozami, do dyspozycji - jak poinformowano - była również woda butelkowana.

 

Groźna bakteria

 

Paciorkowiec kałowy to bakteria, która może powodować groźne zakażenia. Najczęściej zagraża drogom moczowym i pęcherzykowi żółciowemu. Może również przyczynić się do powstania nowotworów jelita grubego.

 

PAP

mr/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie