Ośmiu marynarzy z "Szafira" wraca do kraju. Trwają działania ws. 5 porwanych

Polska
Ośmiu marynarzy z "Szafira" wraca do kraju. Trwają działania ws. 5 porwanych
Polsat News

- W drodze do kraju jest pozostałych ośmiu członków załogi, którzy w miniony poniedziałek na statku Szafir dopłynęli do portu w Onne – poinformowało w niedzielę MSZ. Pierwsi ocaleni wrócili do kraju w poprzednim tygodniu. Wciąż trwają "intensywne działania" dotyczące pięciu marynarzy uprowadzonych ze statku.

- W trakcie podróży do Polski nasi obywatele zostaną otoczeni opieką przez polskie służby konsularne. W kraju marynarze oraz ich rodziny otrzymają dalsze wsparcie, w tym pomoc psychologiczną - poinformowało w komunikacie MSZ.

 

Dodatkowo resort podkreślił, że od 27 listopada w jego centrali odbywają się posiedzenia rządowego, międzyresortowego zespołu kryzysowego. - Rodziny oraz bliskich członków załogi zapewniamy, iż Ministerstwo Spraw Zagranicznych kontynuuje intensywne działania na rzecz naszych obywateli uprowadzonych w Nigerii. W trosce o ich dobro MSZ i ambasada RP w Abudży są w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy - napisano w komunikacie.

 

Zaatakowani przez uzbrojonych piratów

 

Pod koniec listopada pięciu polskich marynarzy - czterech oficerów i jeden marynarz - z 16-osobowej załogi statku "Szafir" zostało uprowadzonych z jednostki u wybrzeży Nigerii. Statek został zaatakowany z dwóch łodzi przez uzbrojonych piratów. Jedenastu pozostałych członków załogi "Szafira" pod eskortą łodzi patrolowej nigeryjskiej marynarki wojennej dopłynęło bezpiecznie do portu w Onne.

 

Śledztwo w sprawie porwania polskich marynarzy prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie.

 

PAP

mr/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie