Lewandowski: zamieszanie wokół TK uderza w pozycję Polski w UE

Polska
Lewandowski: zamieszanie wokół TK uderza w pozycję Polski w UE
Polsat News

Kolejna odsłona sporu o Trybunał Konstytucyjny nastąpi w najbliższą środę. 9 grudnia TK orzeknie czy listopadowa nowelizacja autorstwa PiS jest zgodna z Konstytucją. - Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego odbija się szerokim echem w Unii Europejskiej i uderza w pozycję Polski - stwierdził w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News Janusz Lewandowski, były komisarz w Unii Europejskiej.

- Tak poważny kryzys jest rzadkością w UE, wiec osłabia pozycje Polski, ale pozycje już osłabioną, bo nakłada się na wcześniejszy, niezbyt solidarny odruch nowego rządu w sprawie uchodźców. Powołanie do składu rady ministrów człowieka z wyrokiem i jego ułaskawienie, czy wycofanie flagi unijnej to się rozeszło w UE bardzo szerokim echem.  Dołączyliśmy teraz do krajów kłopotliwych, a takich krajów w Unii jest więcej, wiec teraz nie możemy liczyć na przychylność Unii w traktowaniu naszych racji - argumentował Janusz Lewandowski. 

 

Spór o Trybunał

 

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu).

 

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej. W środę Sejm, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS. W czwartek prezydent odebrał przysięgę od czterech wybranych w środę sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Od piątej - Julii Przyłębskiej - prezydent ma odebrać ślubowanie po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

 

Nowelizacja PiS usunie prezesów TK

 

W sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK. Tę nowelę zaskarżyły do Trybunału PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał ma rozpoznać te wnioski 9 grudnia.

ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie