Surowy Pluton szczegółowy jak nigdy. Mamy nowe zdjęcia karłowatej planety
NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona, które wykonała sonda New Horizons. To najdokładniejsze fotografie tego ciała niebieskiego, jakie kiedykolwiek zostały pokazane.
Zdjęcia zostały wykonane w lipcu, kiedy sonda przelatywała w pobliżu Plutona. Mają rozdzielczość ok. 76-85 metrów na piksel - chwali się NASA. Oznacza to, że fotografie, które pokazano w sieci, są znacznie pomniejszone, a amerykańska agencja kosmiczna dysponuje niezwykle szczegółowymi materiałami.
- Te nowe zdjęcia to zapierające dech w piersiach okno na geologię Plutona - powiedział Alan Stern odpowiedzialny za misję sondy New Horizons.
- Nie mieliśmy nic o zbliżonej jakości przez dekady lotów w stronę Wenus czy Marsa, na Plutonie już się udało. Jesteśmy tam na dole, pomiędzy kraterami, górami i polami lodu. Mniej niż pięć miesięcy po przelocie! Rzeczy, które możemy udowodnić dzięki tym zdjęciom, są zwyczajnie niewiarygodne - dodał.
Surowy, piękny świat
Nowe zdjęcia potwierdziły poprzednie informacje o ukształtowaniu terenu na karłowatej planecie. Charakterystycznym punktem planety jest olbrzymie lodowe pole, nazwane Sputnik Planum. Otaczają je wysokie pasma górskie. Co ciekawe, góry są zbudowane z lodu. Geologia Plutona zaskoczyła naukowców - świadczy o dawnej aktywności w jądrze ciała niebieskiego. Spodziewano się, że Pluton będzie martwym światem.
Przesłanie wszystkich danych zajmie New Horizons rok. Sonda porusza się teraz w kierunku Pasa Kuipera. To obszar Układu Słonecznego przypominający pas planetoid, ale znacznie większy i cięższy.
Tutaj można oglądać nowe zdjęcia
nasa.gov, mashable.com
Czytaj więcej
Komentarze