Prezydent Iraku: Turcja łamie prawo międzynarodowe

Świat
Prezydent Iraku: Turcja łamie prawo międzynarodowe
Operacja militarna we wsi Husaybah. Fot. PAP/EPA/STR

Fouad Masum nazwał w sobotę rozmieszczenie kilkuset tureckich żołnierzy w rejonie Mosulu "łamaniem norm międzynarodowych i prawa". Uważa, że ich obecność doprowadzi do wzrostu napięcia w regionie. W oświadczeniu wezwał Turcję do wycofania swych sił, a irackie MSZ do podjęcia kroków w celu zapewnienia krajowi suwerenności i niepodległości.

W piątek w irackiej prowincji Niniwa pojawiło się kilkuset tureckich żołnierzy, którzy mają przeprowadzić szkolenie tureckiej armii.

 

Państwo Islamskie opanowało liczący ponad milion mieszkańców Mosul w czerwcu 2014 roku, ale bardzo oczekiwana kontrofensywa irackich sił była wielokrotnie przesuwana z powodu zaangażowania w walki w innych częściach kraju.

 

Wysłanie posiłków z USA "wrogim aktem"

 

Przed paroma dniami USA zapowiedziały wysłanie dodatkowych sił specjalnych USA do Iraku, by zintensyfikować walkę przeciwko IS w tym kraju i w sąsiedniej Syrii. Jednak premier Iraku Hajdar al-Abadi zapowiedział, że rozmieszczenie przez Amerykanów takich sił wymagałoby zgody jego rządu. Oświadczył także, że będzie to uważane za "akt wrogi", i że Bagdad nie życzy sobie tej interwencji wojskowej.

 

PAP

mr/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie