Zdolności gołębi zostaną wykorzystane w diagnostyce nowotworów

Technologie
Zdolności gołębi zostaną wykorzystane w diagnostyce nowotworów
University of Iowa

- Szkolone gołębie potrafią rozpoznawać zdjęcie tkanki zaatakowanej przez nowotwór. Gdyby ptaki te mogły kończyć szkoły medyczne potrafiłyby wykrywać nowotwory piersi - twierdzą amerykańscy naukowcy z University of Iowa i University of California. Badacze zajęli się umiejętnościami gołębi, gdyż mają one doskonały wzrok, a ich układ nerwowy pracuje w sposób zbliżony do ludzkiego.

Chociaż mózg gołębia jest nie większy niż czubek palca wskazującego, to pracuje w sposób bardzo zbliżony do ludzkiego. Właśnie dlatego gołębie stały się przedmiotem badań naukowców. W ich wyniku okazało się, że po przeszkoleniu gołębie potrafią zdiagnozować nowotwory.


Odróżniają Moneta od Picassa


- Badania prowadzone w ciągu ostatnich 50 lat wykazały, że gołębie potrafią odróżnić tożsamość i wyrażane emocje na ludzkich twarzach, litery alfabetu, a nawet odróżnić obrazy Moneta od obrazów Picassa - powiedział prof. Edward Wasserman z uniwersytetu w Iowa.

 

- Ich pamięć wzrokowa jest równie imponująca, potrafią zapamiętać ponad 1800 obrazów - dodał.


Skuteczność nawet 99 proc.


Badania przeprowadzono na 16 gołębiach, które zamknięto w komorze z ekranem LCD na ścianie. Ptakom przez dwa tygodnie wyświetlano zdjęcia klatek piersiowych różnych pacjentek. Zadaniem gołębi było m.in. wykrycie mikrozwapnień w obrazach po mammografii. W ciągu kilku dni ptaki nauczyły się rozpoznawać zdjęcia nowotworów i wskazywać je naciskając odpowiedni przycisk. Nagradzano je, gdy prawidłowo wskazały tkankę chorobowo zmienioną.

 

Wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania naukowców. Prawidłowa rozpoznawalność nowotworów wyniosła 50 proc. w pierwszym dniu ćwiczeń i aż 85 proc. pod dwóch tygodniach. Okazuje się, że ich skuteczność można podnieść do 99 proc., gdy wykorzysta się do postawienia jednej diagnozy cztery gołębie.


Wyniki pomogą udoskonalić oprogramownie diagnostyczne


Tymczasem człowiek, by prawidłowo diagnozować, przechodzi wieloletnie studia i szkolenia. Przyznać jednak należy, że wykwalifikowani ludzcy diagności są skuteczniejsi. Nie należy się więc spodziewać, że ptaki zastąpią człowieka w wykrywaniu nowotworów, ale naukowcy zamierzają wyniki badań wykorzystać przy udoskonalaniu oprogramowania analizującego obrazy, wpływ koloru, kontrastu, jasności i kompresji na wydajność diagnostyczną.


Huffingtonpost, eurekalert.org

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie