W Polsce powstanie pierwsza w Europie fabryka ogniw krzemowych

Technologie
W Polsce powstanie pierwsza w Europie fabryka ogniw krzemowych
walce krzemowe fot. materiały prasowe

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) wraz chińskim Solargiga Energy Holdings wybuduje pierwszą w Europie fabrykę superwydajnych ogniw krzemowych w jednej z polskich specjalnych stref ekonomicznych. Przewidywana wartość inwestycji to około 120 mln zł. Pierwsze produkty wyjadą z nowej fabryki w 2016 roku.

W Polsce powstanie pierwsza fabryka ogniw krzemowych, które stosuje się do wyrobu paneli fotowoltaicznych. Będzie to też pierwszy zakład w Europie, który produkuje tak wydajne ogniwa. Elementy te wykorzystuje się w tzw.panelach słonecznych.

 

Umiejscowienie produkcji w Polsce oznacza dla nas skok technologiczny i rozwój najnowocześniejszych gałęzi przemysłu, które przeżywają na świecie prawdziwy boom.

 

Polska technologia, chińskie ceny

 

Ogniwa powstawać będą w oparciu o polską technologię opracowaną przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Spółka przekonuje, że zastosowanie innowacyjnej technologii nie wpłynie na ceny ogniw, a nawet istnieje potencjał do ich obniżenia ze względu na konkurencyjne rynkowo warunki produkcji w Polsce.

 

Fabryka powstanie na terenie jednej ze specjalnych stref ekonomicznych, negocjacje w tej sprawie jeszcze trwają. Projekt fabryki ogniw krzemowych zostanie zatwierdzony w styczniu 2016 r. Planowany termin jej oddania do użytku to koniec sierpnia 2016 r., a najwcześniej pod koniec przyszłego roku pierwsze komercyjne ogniwa wyjadą z polskiego zakładu do Chin.

 

rp.pl, PAP

 

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie