Spór zbiorowy w spółkach Orlen KolTrans i Orlen Transport

Biznes
Spór zbiorowy w spółkach Orlen KolTrans i Orlen Transport
Polsat News

Związki zawodowe działające w grupie Orlen sprzeciwiają się sprzedaży firm na rzecz PKP Cargo i Trans Polonia. Zażądały też od zarządów Orlen KolTrans i Orlen Transport 5-letnich gwarancji pracowniczych. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego, największa organizacja związkowa w Orlenie, twierdzi, że pracodawca tego żądania nie spełnił, co oznacza wszczęcie sporu zbiorowego.

Związkowcy czekają aż zarząd poinformuje o sporze Państwową Inspekcję Pracy. Liczą, że podejmie wówczas z pracownikami przewidziane sporem zbiorowym rokowania i mediacje.


Związkowcy domagali się wprowadzenia do zakładowych przepisów pięcioletniej gwarancji zatrudnienia oraz utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy dla pracowników spółki po jej nabyciu przez PKP Cargo. Postulowali także utrzymanie działalności socjalnej na rzecz pracowników oraz prawa do korzystania ze świadczeń opieki medycznej.

 

"Skandal i brak transparentności"

 

Pod koniec listopada odbyły się dwa spotkania organizacji związkowych z przedstawicielami PKN Orlen oraz zarządami spółek. Poinformowano o planowanych transakcjach. Według związkowców, atmosfera podczas pierwszego spotkania była tak napięta i nerwowa, że na kolejnym spotkaniu menadżerowie Orlenu się nie pojawili. "Wraz z załogą odczytujemy to jako skandal i brak transparentności transakcji ze strony właściciela sprzedawanych spółek" – głosi oświadczenie międzyzakładowego związku.


Związkowcy wysłali też pismo do nowego ministra skarbu Dawida Jackiewicza z prośbą o interwencję. W ich ocenie, sprzedaż spółek transportowych może zagrażać bezpieczeństwu zakładu produkcyjnego płockiego koncernu.


Podpisanie warunkowej umowy sprzedaży spółek PKN Orlen ogłosiło już w połowie listopada. Orlen KolTrans miałoby zostać kupione przez PKP Cargo za ponad 250 mln zł, a Orlen Transport sprzedane  firmie z grupy Trans Polonia za ok. 85 mln zł. W obu przypadkach wymagana jest zgoda prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Kolejna spółka do sprzedaży?


NSZZ "Solidarność" PKN Orlen jest zaniepokojony informacjami o możliwości sprzedaży przez Orlen kolejnej spółki - Budonaft Sp. z o.o. z siedzibą w Limanowej. Wg związkowców, w spółce tej dwie zewnętrzne firmy zainteresowane jej kupnem prowadza audyt.

 

"Biorąc pod uwagę fakt, iż w ostatnich latach Orlen Budonaft przeszła okres bardzo bolesnej restrukturyzacji, co pozwoliło w całości spełnić wymogi i oczekiwania właściciela i w naszym przekonaniu zakończyć temat dezinwestycji, załoga czuje się oszukana" - napisali związkowcy.

 

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie