Platforma kieruje wniosek do TK. W sprawie wyboru nowych sędziów

Polska
Platforma kieruje wniosek do TK. W sprawie wyboru nowych sędziów
Polsat News

Jeszcze dziś złożymy wniosek o uznanie za nieważne uchwał, które podjął w środę Sejm ws. wyboru 5 nowych sędziów Trybunału - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. Dodał, że po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego można domniemywać, iż uzna on, że te uchwały nie mają mocy prawnej.

 - Zakończy to chaos konstytucyjny, w który wpędziło nas PiS i przyłożył do tego rękę prezydent Andrzej Duda – mówił Neumann. Zaapelował też do prezydenta, "aby wykonał orzeczenie Trybunału i jak najszybciej, w ciągu dnia, a nie pod osłoną nocy, zaprzysiągł trzech sędziów TK wybranych przez w sposób zgodny z prawem, zgodny z konstytucją".

 

TK uznał w czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór trzech pozostałych - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto Trybunał  uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dotyczący zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP, rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

 

PAP

ml

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze