Ministerstwo Rolnictwa wspomoże hodowców trzody chlewnej i ryb słodkowodnych

Biznes
Ministerstwo Rolnictwa wspomoże hodowców trzody chlewnej i ryb słodkowodnych
Polsat News

Unia pomoże rolnikom poszkodowanym w związku z afrykańskim pomorem świń i suszą. Według przyjętego przez rząd projektu rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi hodowcy świń objęci programem bioasekuracji, otrzymają do 15 tys. euro pomocy, a hodowcy ryb słodkowodnych dotknięci suszą mogą liczyć nawet na 30 tys. euro refundacji.

Pieniądze te mają pokryć wydatki poniesionych przez hodowców trzody chlewnej na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży, obuwia ochronnego, a także na zabezpieczenie budynków hodowlanych przed dostępem zwierząt domowych. Pomoc obejmie gospodarstwa, które położone są na obszarze objętym programem bioasekuracji, na którym w 2015 roku utrzymywane były świnie bez względu na ich liczbę.


Pogram bioasekuracji ma zapobiegać szerzeniu się chorób zakaźnych u zwierząt i dotyczy wybranych powiatów i gmin w woj. podlaskim, gdzie wystąpiły przypadki afrykańskiego pomoru świń.


Na pomoc mogą liczyć także hodowcy ryb słodkowodnych. Rozporządzenie ministerstwa przewiduje wypłatę 300 zł na 1 ha zarybionych stawów dla dotkniętych suszą hodowców ryb słodkowodnych. W tym przypadku wysokość świadczenia nie może przekroczyć 30 tys. euro na jednego producenta.


Zainteresowani do 14 grudnia mogą składać wnioski w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

PAP

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie