Magierowski: prezydent odniesie się do orzeczenia TK, gdy zostanie opublikowane i po "konsultacjach prawnych"

Polska
Magierowski: prezydent odniesie się do orzeczenia TK, gdy zostanie opublikowane i po "konsultacjach prawnych"
trybunal.gov.pl

- Prezydent odniesie się do wyroku TK, w tym do kwestii zaprzysiężenia trzech sędziów, gdy orzeczenie Trybunału uzyska moc prawną, czyli zostanie opublikowane w Dzienniku ustaw - powiedział szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Dodał, że zanim jednak prezydent Andrzej Duda wypowie się w kwestii orzeczenia, to gdy zostanie ono opublikowane, przeprowadzi "konsultacje prawne".

Na pytanie, kiedy prezydent wykona orzeczenie Trybunału, w którym stwierdzono, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne przyjęcie ślubowania od sędziów, Magierowski powtórzył: - Prezydent przyjrzy się szczegółom orzeczenia, gdy uzyska ono moc prawną.

 

Zapytany, czy prezydent spodziewa się, że wyrok TK zostanie opublikowany szybko, odparł: - Spodziewamy się, nie wiem, czy szybko, ale spodziewamy się, że prędzej czy później zostanie opublikowany.

 

- Zanim jednak prezydent wypowie się w kwestii orzeczenia to - gdy zostanie ono już opublikowane Dzienniku ustaw - przeprowadzi "konsultacje prawne" - oświadczył Magierowski. Nie odpowiedział, jak długo będą trwały. Jak powtórzył, to zależy od daty opublikowania orzeczenia.

 

"Problem na dwóch płaszczyznach"

 

Na pytanie, czy wyroki TK trzeba konsultować pod względem prawnym,  Magierowski odpowiedział: 

 

- Powtarzamy od kilku tygodniu, że problem  leży w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze  mamy do czynienia z ustawami i rzeczywiście Trybunał ma prerogatywy i może badać zgodność ustaw z konstytucją, natomiast drugim elementem jest regulamin Sejmu i procedury, które wykorzystano przy wyborze kandydatów na sędziów w Sejmie VII kadencji. I tutaj procedury zostały złamane, zostały naruszone, dlatego że była pewna dychotomia, różnice w zapisach w regulaminie Sejmu i w ustawie, która została pod koniec czerwca przyjęta przez parlament poprzedniej kadencji i to jest clou problemu. To dlatego  uważamy, że tamten wybór był dokonany z rażącym naruszeniem prawa.


Magierowski powiedział, że w czwartkowym orędziu prezydent nie odniósł się do wyroku Trybunału, bo miało ono "inny charakter, bardziej ogólny". -  Mówiło o stanie państwa, o relacjach między parlamentem a Trybunałem Konstytucyjnym i innymi organami sądowymi - powiedział rzecznik.

 

Uchwały Sejmu autorstwa PiS opublikowano w ciągu trzech godzin

 

Po ogłoszeniu w czwartek wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów ustawy o TK regulujących m.in. wybór sędziów Trybunału, przewodnicząca składu sędziowskiego Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz wyraziła nadzieję, że zostanie on niezwłocznie opublikowany.

 

Treść orzeczenia TK jest udostępniona na stronach internetowych Trybunału, ale nadal nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Środowe uchwały Sejmu o wyborze nowych sędziów TK opublikowano w ciągu trzech godzin od ich uchwalenia; dzięki temu prezydent Andrzej Duda mógł  przyjąć od sędziów ślubowanie w nocy ze środy na czwartek.


Decyzja w sprawie publikacji wyroku TK w Dzienniku ustaw należy do Rządowego Centrum Legislacji. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest w wykazie aktów oczekujących na ogłoszenie. Dziennik ustaw  to jedyne oficjalne źródło poznania powszechnie obowiązującego prawa w Polsce. Wydawanie Dziennika Ustaw jest wyłączną kompetencją Prezesa Rady Ministrów.

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie