Jest wyrok dla rodziców ws. zagłodzonej Magdy z Brzeznej

Polska
Jest wyrok dla rodziców ws. zagłodzonej Magdy z Brzeznej
Polsat News

Sąd skazał rodziców Magdy na pół roku pozbawienia wolności, ale na poczet kary zaliczono im pobyt w areszcie tymczasowym, więc nie trafią do więzienia. Zostali za to skazani na karę dwóch lat ograniczenia wolności.

Półroczna Magda z Brzeznej (Małopolska) zmarła z wygłodzenia w połowie kwietnia 2014. Jak wykazała sekcja zwłok przyczyną śmierci dziecka było całkowite zaniedbanie i niedożywienie. Rodzice dziewczynki usłyszeli zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

 

Zdaniem biegłych, Joanna i Michał P. mieli ograniczoną zdolność oceniania tego co robią  i kierowania własnym postępowaniem. Oni sami w czasie śledztwa przyznawali, że wykonywali polecenia znachora z Nowego Sącza, ale do winy się nie poczuwają. Jak ustalili śledczy, karmili dziecko m.in. rozwodnionym kozim mlekiem.

 

Znachorowi Markowi Haslikowi za doprowadzenie pseudomedycznymi poradami do śmierci dziecka, grozi 5 lat więzienia. Odpowie też za to, że w zamian za pieniądze i prezenty udzielał porad nie posiadając uprawnień medycznych. "Leczyło" się u niego około 60 osób.

 

Znachor nie przyznaje się do winy, a w czasie śledztwa odmówił składania wyjaśnień.

 

W trakcie dwóch lat ograniczenia wolności  skazani rodzice zmarłej dziewczynki będą musieli wykonywać prace społeczne polegające na opiece nad osobami starszymi. Dodatkowo każde z nich musi wpłacić po 13 tys. zł na fundusz pomocy osobom pokrzywdzonym. Muszą też, poddać się badaniom psychiatrycznym. Żadne z nich nie może się też kontaktować ze znachorem, Markiem Haslikiem, którego psudoporady doprowadziły do śmierci dziewczynki.

 

Polsat News

pen/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie