Drugi złoty medal Kawęckiego. Tym razem na 100 m stylem grzbietowym

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Radosław Kawęcki znów został mistrzem Europy. 24-latek, który w środę triumfował na dwukrotnie dłuższym dystansie, dziś zdobył złoty medal na 100 m stylem grzbietowym pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Netanji (Izrael). Sukcesem może pochwalić się także inny Polak, Sebastian Szczepański. 20-latek zdobył brązowy medal na 50 m kraulem.

Rezultat podopiecznego trenera Pawła Słomińskiego to 49,64. Tym samym Kawęcki o 0,05 sek. poprawił należący do niego rekord Polski. Drugie miejsce zajął Rosjanin Stanisław Doniec z rezultatem 50,30. Trzeci był Brytyjczyk Christoph Walker-Hebborn, który pokonał basen z czasem 50,35.

Najlepszy polski grzbiecista powtórzył swój wyczyn z 2011 roku. Wówczas mistrzostwa odbywały się w Szczecinie i Kawęcki był wtedy najlepszy w tych samych konkurencjach. Łącznie w swojej karierze wywalczył na krótkim basenie sześć tytułów mistrza Europy (cztery na 200 m i dwa na 100), a dwukrotnie był mistrzem świata na 200 m.

Miejscem na podium może się pochwalić także Sebastian Szczepański. Polak w dzisiejszym wyścigu na 50 m stylem dowolnym pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Netanji zdobył brązowy medal. 20-latek uzyskał czas 21,21. Pierwsze miejsce zajął Rosjanin Jewgienij Siedow - 20,87, a drugi był Włoch Marco Orsi - 20,92.To największy sukces w karierze Szczepańskiego. W Izraelu zaprezentuje się jeszcze na 100 m kraulem. Do rywalizacji w tej konkurencji przystąpi w sobotę.

To czwarty medal biało-czerwonych na tych mistrzostwach. Dwa złote, na 100 i 200 m stylem grzbietowym, zdobył Radosław Kawęcki. Natomiast Alicja Tchórz była druga na 100 m stylem grzbietowym.

Rekord świata na 100 m stylem zmiennym na krótkim basenie ustanowiła w finałowym wyścigu mistrzostw Europy w Netanji Węgierka Katinka Hosszu, która uzyskała czas 56,67. Poprzedni najlepszy rezultat był o 0,03 sek. gorszy i również należał do Hosszu. 26-letnia zawodniczka w Izraelu zdobyła już cztery złote medale. Wcześniej triumfowała na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz na 400 zmiennym. W tej ostatniej konkurencji w środę również ustanowiła rekord świata.