Zoll: prezydent złamał konstytucję. Decyzji Dudy broni PiS

Polska
Zoll: prezydent złamał konstytucję. Decyzji Dudy broni PiS
Polsat News

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll ocenił, że prezydent Andrzej Duda, który odebrał ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów TK, złamał konstytucję. Z kolei Stanisław Karczewski z PiS uznał decyzję prezydenta za dobrą.

Zoll pytany w czwartek w Radiu ZET o ocenę decyzji prezydenta powiedział, że  "to było bezprawne, to złamanie konstytucji". - Prezydent, jak i Sejm zupełnie podeptali konstytucję, całkowicie nie liczą się z porządkiem prawnym. Mamy samowładzę, która decyduje o wszystkim, bardzo to przypomina początek lat 40-tych i przejmowanie przez komunistów pełni władzy w Polsce - dodał Zoll. Ocenił, że "to tragiczny dzień i informacja dla Polski".

 

Zdaniem Zolla prezydent, który odebrał w czwartek ślubowanie od sędziów TK, złamał konstytucję. - Konsekwencją złamania konstytucji przez prezydenta jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu. Można to wyraźnie przeczytać w konstytucji. Tylko ta konstytucja, dopóki nie wrócimy do państwa prawnego, nie ma dzisiaj żadnego znaczenia - powiedział.

 

PiS: dlaczego miał czekać?

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił, że prezydent - odbierając w czwartek ślubowanie od sędziów TK - podjął bardzo dobrą decyzję. - Prezydent powinien to zrobić i zrobił, to co zrobił, dlaczego miał czekać? - pytał. Jak dodał, "sędziami TK są ci, którzy zostali wybrani w środę". Pytany, na jakiej podstawie Sejm wybrał w środę pięciu sędziów TK, Karczewski wskazał na regulamin Sejmu. Zapewnił, że ich wybór odbył się zgodnie z prawem.

 

Zoll zarzucił Karczewskiemu, że nie zna konstytucji. - Nie można na podstawie regulaminu Sejmu wybierać sędziów TK. W państwie demokratycznym regulamin Sejmu nie stoi przed konstytucją - podkreślił. Jak ocenił, może to być podstawą do uznania, że wybór tych sędziów TK jest nieważny.

 

Ślubowanie w nocy

 

Prezydent odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Od piątej nowo wybranej sędzi, Julii Przyłębskiej, prezydent odbierze ślubowanie po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

 

W czwartek rano Trybunał Konstytucyjny zajął się zbadaniem ustawy o TK z czerwca br., która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm pięciu nowych sędziów TK. Pierwotnie zaskarżyło ją PiS, kwestionujące ten wybór, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej RPO.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie