Wyższa kwota wolna od podatku dopiero w 2017 roku

Biznes
Wyższa kwota wolna od podatku dopiero w 2017 roku
Flickr/Arek Olek/CC BY 2.0

Prezydencki projekt ustawy dotyczącej podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku został w środę zarekomendowany przez wszystkie kluby sejmowe do dalszych prac w komisjach sejmowych. Wiadomo już, że podniesiona kwota wolna od podatku nie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Nie jest też jasne, czy będzie to od razu 8 tys. zł.

Aby nowe prawo mogło obowiązywać od początku 2016 r., powinno było zostać przyjęte i ogłoszone przed końcem listopada. Ponadto minister Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, w czwartek zapowiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że w przyszłym roku rząd "będzie miał większą pewność, w jakim stanie będą finanse publiczne i jaki wariant zwiększenia kwoty wolnej będzie w związku z tym optymalny". Zasugerował też, że możliwe jest stopniowe dochodzenie do docelowego poziomu kwoty wolnej.

 

Kwota wolna od podatku w Polsce najniższa w Europie


- W tej chwili w Polsce ta kwota wolna od podatku jest na jednym z najniższych poziomów w Europie. W Polsce jest to kwota odpowiadająca równowartości mniej więcej 750 euro. Na Słowacji jest to kwota, która odpowiada równowartości 3 tys. 800 euro. W Niemczech jest to kwota o wiele wyższa - ponad 8 tys. euro mówiła - powiedziała Anna Surówka-Pasek, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta. Dodała, że prezydencki projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zwłaszcza osób na progu ubóstwa.


Przedstawiciele klubów PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesna, PSL rekomendowali przekazanie projektu do dalszych prac w komisjach.


Przedstawiciel klubu Kukiz'15 zapowiedział jednocześnie złożenie poprawek do projektu, które zakładają m.in. wprowadzenie jeszcze wyższej kwoty wolnej od podatku oraz stopniowy jej wzrost w kolejnych latach, tak żeby docelowo osiągnęła ona wartość minimalnego rocznego wynagrodzenia.


Jak podała wcześniej kancelaria prezydenta, podstawowym celem projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł. Uzasadniała, że w obowiązującym stanie prawnym kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 października 2015 r.

 

Kwota wolna musi gwarantować co najmniej minimum egzystencji


Trybunał Konstytucyjny orzekł w październiku, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.


Według Trybunału brak mechanizmu korygowania kwoty wolnej w odniesieniu do minimum egzystencji, utrzymywanie jej na niezmienionym poziomie niezależnie od sytuacji gospodarczej państwa oznacza, że prawo podatkowe jest wadliwe, co jest niezgodne z konstytucyjną zasadą państwa prawa.


Podniesienie kwoty wolnej prezydent Andrzej Duda zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej; także PiS zgłaszał taki postulat w kampanii parlamentarnej. Premier Beata Szydło w swoim expose powtórzyła deklarację o podniesieniu kwoty wolnej do 8 tys. zł. W ubiegłym tygodniu premier Szydło poinformowała, że projekt ws. kwoty wolnej złoży prezydent. Prezydencki projekt w tej sprawie trafił do Sejmu w poniedziałek 30 listopada.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie