Prezydent odebrał ślubowanie od sędziów TK

Polska
Prezydent odebrał ślubowanie od sędziów TK
PAP/Jacek Turczyk

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała w czwartek, że prezydent odebrał ślubowanie od czterech z pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których w środę wybrał Sejm.

Ślubowanie złożyli: Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. - Zachowana została ciągłość pracy Trybunału - powiedział prezydent Duda.

 

Piąty wybrany w środę sędzia - Julia Przyłębska - zostanie zaprzysiężona po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale Konstytucyjnym. Poinformował o tym szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

 

Kadencja trzech sędziów TK wygasła 6 listopada, jednego - 2 grudnia, a kadencja piątego sędziego wygasa 8 grudnia.

 

"Niedługo 14 na 15 sędziów mogłoby być z poprzedniego obozu politycznego"

 

- Pamiętajmy, że już niedługo moglibyśmy dojść do sytuacji, w której 14 na 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego byłoby wybranych przez obóz polityczny, który jest dzisiaj w opozycji. Nie chodzi o to, żeby upolityczniać dziś Trybunał, ale aby miał on charakter pluralistyczny i odzwierciedlał wolę całego narodu – powiedział Marek Magierowski w rozmowie z Polsat News. - Nic dziwnego, że Prawo i Sprawiedliwość chciało wprowadzić do TK trochę pluralizmu – dodał.

 

Prezydent.pl, PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie