Bodnar: wyrok Trybunału satysfakcjonujący, zgodny ze stanowiskiem RPO

Polska
Bodnar: wyrok Trybunału satysfakcjonujący, zgodny ze stanowiskiem RPO
Polsat News

- Wyrok TK uznający za niekonstytucyjny wybór dwóch sędziów Trybunału przez Sejm poprzedniej kadencji, a za zgodny z ustawą zasadniczą wybór trzech sędziów jest zbieżny ze stanowiskiem RPO; to satysfakcjonujący wyrok - komentował Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Jego zdaniem, nie oznacza to jednak, że "sytuacja kryzysowa" została rozwiązana.

TK badał w czwartek czerwcową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym na wniosek PO i PSL, do którego przyłączył się też RPO. Ustawa była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm pięciu sędziów TK. Trybunał uznał, że wybór trzech sędziów w miejsce tych, których kadencja minęła w listopadzie, był konstytucyjny; niekonstytucyjny był natomiast wybór dwóch sędziów w miejsce tych, których kadencja mija w grudniu.

 

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał szeroko uzasadnił swoje orzeczenie, i wyjaśnił,  jakie to ma znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania państwa.

 

- Natomiast to oczywiście nie oznacza, że sytuacja kryzysowa jest rozwiązana. Trybunał wyraźnie wskazał, że prezydent powinien dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów. I musimy przejść przez procedurę wyboru dwóch nowych sędziów, tak, jak to powinno być od początku – komentował Bodnar.


Jak podkreślił,  dzisiejsze orzeczenie TK nie kończy sprawy. - Mamy zapowiedzianą rozprawę na 9 grudnia, która będzie dotyczyła ustawy przyjętej 19 listopada, czyli tej ustawy nowelizującej. I tutaj będzie powstawała przestrzeń do tego, aby dokonać tego zgodnego z konstytucją wyboru tych dwóch sędziów grudniowych - mówił.

 

"Wybór sędziów okazał się deklaracją polityczną"

 

Jego zdaniem, z wyroku Trybunału wynika w sposób bezpośredni, że uchwały podjęte przez obecny Sejm uznające za pozbawiony mocy prawnej wybór sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji "są uznawane za coś w rodzaju deklaracji politycznej". - Natomiast nie mają mocy prawnej, nie pełnią tej tzw. funkcji kreacyjnej w postaci obsady stanowisk państwowych. Wydaje mi się, że należy je traktować jako niebyłe - podkreślił Bodnar.

Według niego obecnie można się spodziewać różnych scenariuszy. - Wydaje mi się, że autorytet TK i powszechna moc obowiązująca jego wyroków wynikająca z konstytucji zostanie uszanowana - komentował Bodnar.

Odnosząc się wyboru pięciu sędziów TK 2 grudnia powiedział, że "nie możemy w ogóle mówić o legalnym wyborze wczorajszych sędziów. - Tak jak Trybunał wyraźnie powiedział - nie zakończyła się procedura wynikająca z artykułu 137 ustawy o TK i należy ją dokończyć - uznał.


Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w programie Gość Wydarzeń dziś o godzinie 19:15 w Polsat News.

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie