Afera FIFA: w Szwajcarii zatrzymano kolejnych działaczy

Świat
Afera FIFA: w Szwajcarii zatrzymano kolejnych działaczy
Polsat News, Reuters

W czwartek w związku z aferą korupcyjną w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) zatrzymani zostali dwaj prominentni działacze tej organizacji - poinformował szwajcarski wymiar sprawiedliwości. Według amerykańskich i niemieckich mediów, są nimi wiceprezydenci tej organizacji: Paragwajczyk Juan Angel Napout i Hanoduranin Alfredo Hawit Banegas.

Amerykańskie media poinformowały, że szwajcarska policja, we współpracy z Departamentem Sprawiedliwości USA, zatrzymała kilkanascie osób, a wśród nich szefa Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CONMEBOL) Paragwajczyka Napouta oraz Alfredo Hawita Banegasa z Hondurasu. Obaj są wiceprezydentami FIFA.

 

Szwajcarskie Federalne Biuro Sprawiedliwości (FOJ) podało z kolei, że pozostaną oni w areszcie do czasu ich ekstradycji. Podejrzani są o przyjmowanie milionowych łapówek. Według FOJ, oświadczenie z nazwiskami zatrzymanych zostanie opublikowane jeszcze w czwartek.

 

Zatrzymania przed posiedzeniem Komitetu Wykonawczego

 

Do zatrzymań doszło w Zurychu, gdyż na czwartek zaplanowano posiedzenie Komitetu Wykonawczego tej organizacji. Według informacji innych działaczy FIFA, ma się ono odbyć zgodnie z planem.

 

FIFA zmaga się z potężnym kryzysem od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Josepha Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016.

 

Początkowo Blattera oficjalnie nie wiązano ze śledztwem w sprawie korupcji w FIFA, ale 25 września prokuratura w Szwajcarii poinformowała, że wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne. Tego dnia przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet szefa. Blatter jest podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Zarzuca mu się ponadto inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem.

 

Szwajcar miał również przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) Platiniemu w okresie między styczniem 1999 a czerwcem 2002 roku. 8 października obaj zostali przez Komisję Etyczną zawieszeni na 90 dni. Uniemożliwia to Francuzowi ubieganie się o fotel prezydenta FIFA. Wybory zaplanowane są na 26 lutego.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze