W Polsat News ostrego sporu o wybór sędziów Trybunału ciąg dalszy

Polska
W Polsat News ostrego sporu o wybór sędziów Trybunału ciąg dalszy
Polsat News

Sejm wybrał 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na sali obrad posłowie opozycji wymachiwali Konstytucją i domagali się odroczenia posiedzenia. Również w programie "To był dzień" w Polsat News doszło do burzliwej dyskusji na ten temat, w której wzięli udział Jacek Sasin (PiS), Joanna Schmidt (Nowoczesna) i Urszula Augustyn (PO).

Sejm wybrał na sędziów TK pięć osób, których kandydatury zgłosiło PiS. Odbyło się to przy protestach opozycji - posłowie PO, Nowoczesnej i PSL oceniali, że złamano prawo i dochodzi do marginalizacji konstytucji. Według PiS to opozycja nie zamierza szanować porządku konstytucyjnego.

 

W głosowaniach sejmowa większość poparła kandydatury: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego.

 

Za wyborem ich na sędziów TK głosowali posłowie PiS. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL byli przeciwni, a większość klubu Kukiz'15 nie brała udziału w głosowaniach, zaś po kilka osób z tego klubu głosowało za, przeciw lub wstrzymywała się od głosu. Poseł PiS Piotr Pszczółkowski wstrzymał się od głosu nad swoją kandydaturą. Podczas każdego z pięciu głosowań posłowie PO wołali: "konstytucja, konstytucja", podnosząc egzemplarze ustawy zasadniczej.

 

Polsat News

 

 

 

 

ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie