Tegoroczny deficyt budżetowy większy o 3,9 mld zł

Biznes
Tegoroczny deficyt budżetowy większy o 3,9 mld zł
Polsat News

Ministerstwo Finansów poinformowało, że deficyt budżetu na ten rok wyniesie 49,98 mld zł. Pierwotny budżet zakładał 46,08 mld zł deficytu. "Deficyt sektora finansów publicznych może przejściowo nieznacznie przekroczyć 3 proc. PKB" - podało ministerstwo w komunikacie na temat zapowiedzianej noweli budżetu na 2015 r.

Ministerstwo szacuje, że zakładany deficyt może przekroczyć o 3-3,2 proc. PKB. Poprzednia ustawa budżetowa zakładała deficyt na poziomie 2,8 proc. PKB. Deficyt przekraczający 3 proc. PKB może spowodować ponowny nadzór Komisji Europejskiej nad polskimi finansami. W czerwcu tego roku, po sześciu latach nadzoru, KE zrezygnowała z niego w stosunku do Polski, co poprawiło wizerunek kraju na rynkach finansowych. Za przekraczanie poziomu deficytu grożą kary finansowe.


Resort finansów zastrzegł także, że w grudniu 2015 r. mogą powstać naturalne oszczędności w wydatkach, w związku z czym wykonanie deficytu może być niższe.


Nowelizacja ustawy budżetowej zakłada także niższe o 10,5 mld zł dochody do budżetu państwa. Ustawa budżetowa ze stycznia planowała 297,2 mld zł wpływów, czyli o 3,5 proc. więcej niż nowelizacja tej ustawy.


Jako powód zmniejszenia dochodów Ministerstwo Finansów podaje mniejsze wpływy z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Jednocześnie resort zakłada wzrost dochodów z podatku CIT i PIT oraz dochodów niepodatkowych.


Dzięki oszczędnościom z niewykorzystanych rezerw celowych obniżono także o 6,6 mld zł wydatki państwa.


"Jedną z podstawowych zasad budżetowych jest zasada realności, zgodnie z którą dochody i wydatki należy szacować tak, aby oddawały rzeczywisty stan finansów publicznych. W obliczu mniejszych wpływów podatkowych Minister Finansów miał do wyboru przygotować nowelizację, lub wywierać presję na dysponentów części budżetowych, aby nie realizowali swoich zamierzeń i związanych z nimi wydatków" - czytamy w komunikacie.


We wtorek rząd przyjął kierunkowo projekt nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2015. Premier Beata Szydło tłumaczyła, że wynika to ze złego zaplanowania i zrealizowania tegorocznych dochodów. - Mamy poważne braki, jeśli chodzi o wpływy budżetowe i tę nowelizację musimy przeprowadzić - mówiła premier.


Według tzw. operatywnego sprawozdania z wykonania tegorocznego budżetu po październiku, deficyt był o ponad 5 mld zł niższy od zakładanego w tym miesiącu przez resort finansów w harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa na 2015 r.

 

Ministerstwo Fiansów, PAP

prz/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie