"Rzeczpospolita" wręczyła nagrodę Giedroycia za współpracę polsko-litewską

Polska
"Rzeczpospolita" wręczyła nagrodę Giedroycia za współpracę polsko-litewską
Polsat News

Laureatami 15. edycji konkursu "Rzeczpospolitej" imienia Jerzego Giedroycia zostali litewski poeta Tomas Venclova oraz Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego z Kowna.

- My co roku nagradzamy tych ludzi, którzy na rzecz dobrze rozumianej polskiej racji stanu działają – powiedział Bogusław Chrabota, przewodniczący kapituły nagrody "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia i redaktor naczelny gazety.


- Dołączyłem do grona zdobywców tej nagrody, które jest gronem bardzo dostojnym. Są tam ludzie dużo bardziej zasłużeni od mojej skromnej osoby. Uważam to za wielki honor – mówił laureat nagrody Tomas Venclova.

 

Venclova w latach 70. działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka, ale zagrożony represjami wyemigrował do USA, za co władze ZSRR odebrały mu obywatelstwo. W Stanach Zjednoczonych zaprzyjaźnił się z Czesławem Miłoszem. W 1980 rozpoczął na Uniwersytecie Yale wykłady z literatury rosyjskiej i literatur słowiańskich. Od 1983 roku jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika "Zeszyty Literackie". Na język litewski przetłumaczył m.in. poezję Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza czy Zbigniewa Herberta.

 

Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego z Kowna to instytucja pozarządowa, która łączy intelektualistów i ludzi kultury z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski. Instytut wyróżniono za propagowanie tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

15. edycja konkursu

 

Nagroda przyznawana jest przez redakcję "Rzeczpospolitej" od 2001 roku. Jerzy Giedroyc był wielkim patriotą oraz cenionym redaktorem i politykiem. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom, które kierują się zasadami wyznawanymi przez twórcę "Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu. Nagradzane cechy to bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej. W poprzednich latach nagradzani byli m.in. Jan Malicki, profesorowie Andrzej Nowak i Timothy Snyder oraz Tomasz Pietrasiewicz.

 

rp.pl

prz/luq

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze