PO: uchwały w sprawie wyboru sędziów będą skierowane do TK

Polska
PO: uchwały w sprawie wyboru sędziów będą skierowane do TK
Polsat News

Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego odbył się na "nielegalnym posiedzeniu Sejmu" - uważają politycy PO i zapowiadają skierowanie do TK wszystkich pięciu uchwał ws. wyboru nowych sędziów Trybunału.

Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział na konferencji po tym, jak Sejm wybrał pięcioro nowych sędziów TK, że zdaniem Platformy uchwały ws. wyboru są nielegalne. - Tak, te uchwały są naszym zdaniem nielegalne, niezgodne z prawem, nie mają mocy prawnej, zaskarżymy je do Trybunału - poinformował.

 

Szefowa PO, była premier Ewa Kopacz zachęcała wszystkie partie opozycyjne do podpisywania się pod tym wnioskiem. Neumann zapewnił, że wniosek zostanie złożony do TK do piątku.

 

Po burzliwej debacie i kilku przerwach Sejm wybrał pięcioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkich zgłosiło PiS. Sejm odrzucił wniosek Nowoczesnej, by głosowanie było imienne (poprzez wrzucenie kartki do urny). Nowi sędziowie to: Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński, Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski. Przeciw głosowali posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i część klubu Kukiz'15.

 

PAP

wj/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie