PO, Nowoczesna i PSL apelują do prezydenta. "Jako do strażnika konstytucji"

Polska
PO, Nowoczesna i PSL apelują do prezydenta. "Jako do strażnika konstytucji"
PAP/Jacek Turczyk

O zajęcie stanowiska w sprawie sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego zaapelowali w środę do prezydenta Andrzeja Dudy szefowie klubów PO, Nowoczesnej i PSL. Jak podkreślali, prezydent jako strażnik konstytucji powinien zabrać głos w sprawie TK.

Sławomir Neumann (PO), Ryszard Petru (Nowoczesna) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) poinformowali na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie o skierowaniu do prezydenta pisemnego apelu.

 

- Apelujemy do pana prezydenta o zajęcie stanowiska w sprawie trwającego już od kilkunastu dni zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego  - powiedział Kosiniak-Kamysz. Zwrócił uwagę, że minęła już doba od wtorkowego spotkania, które w sprawie TK zorganizował prezydent Duda. Wzięli w nim udział szefowie wszystkich klubów parlamentarnych oraz prezes TK Andrzej Rzepliński oraz wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat.

 

- Minęła już doba od tych konsultacji, nie mamy oświadczenia pana prezydenta. Myślę, że przed głosowaniami, które są zaplanowane na dzień dzisiejszy, przed ostateczną decyzją, jaką może podjąć większość parlamentarna, ważny jest głos strażnika konstytucji - podkreślił Kosiniak-Kamysz na briefingu zorganizowanym jeszcze zanim Sejm wznowił obrad i powrócił do kwestii wyboru sędziów TK.

 

Jak dodał, bez stanowiska Dudy "będzie trudno o jakikolwiek kompromis i wyjście z sytuacji, która powoduje zagrożenie ładu demokratycznego w Polsce".

 

Według Neumanna, podczas wtorkowego spotkania wszyscy trzej szefowie klubów odnieśli wrażenie, że Duda "czuje powagę sytuacji i problem konstytucyjny, jaki jest dzisiaj w Polsce". - Liczyliśmy, że te 24 godziny, które minęły od spotkania, natchną pana prezydenta tym, by zabrał głos i swoje stanowisko przedstawił, a także, że zareaguje na naszą wczorajszą prośbę i wystąpi do swoich byłych koleżanek i kolegów z PiS o to, żeby powstrzymali się przed jakimikolwiek decyzjami, które jeszcze bardziej skomplikują i wprowadza jeszcze większy chaos konstytucyjny w Polsce - zaznaczył szef klubu PO. Dodał, że wierzy, iż Duda będzie stał na straży konstytucji.

 

Według Petru, autorzy listu liczą "na opamiętanie", ponieważ "z każdym dniem brniemy coraz bardziej w pat konstytucyjny".  Przekonywał też, że w sprawie wyboru sędziów TK "nie ma pośpiechu". Przypomniał, że w czwartek TK rozpatrzy wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą uchwalił Sejm w poprzedniej kadencji, a 9 grudnia zajmie się nowelizacją ustawy o TK uchwaloną w listopadzie z inicjatywy PiS.

 

PAP

 

kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie