Pakistan: czterech mężczyzn powieszonych za atak na szkołę

Świat
Pakistan: czterech mężczyzn powieszonych za atak na szkołę
PAP/EPA/Shahzaib Akber

Rok po ataku talibów na prowadzoną przez armię szkołę w Peszawarze (północno-zachodni Pakistan), w którym życie straciło 150 osób, wykonano wyroki śmierci na czterech mężczyznach skazanych za udział w masakrze. To pierwsze egzekucje w tej sprawie.

"Czterech bojowników zamieszanych w atak zostało powieszonych w środę rano w więzieniu w Kohat" - podały w komunikacie służby bezpieczeństwa w Peszawarze. Egzekucje wykonano niemal rok po zamachu, przeprowadzonym 16 grudnia 2014 roku - najbardziej tragicznym w najnowszej historii Pakistanu. Komando uzbrojonych talibów wdarło się do publicznej szkoły prowadzonej przez armię, zabijając ponad 150 osób, głównie dzieci.

 

Niedługo później rząd w Islamabadzie zniósł tymczasowy zakaz wykonywania kary śmieci, obowiązujący od 2008 roku. Zezwolono również na utworzenie antyterrorystycznych trybunałów wojskowych umożliwiających armii sądzenie cywilów. Środowe egzekucje to pierwsze wyroki wykonane na cywilach skazanych przez pakistańskie trybunały wojskowe.

 

Czterech mężczyzn (Maulvi Abdus Salam, Hazrat Ali, Mujeebur Rehman i Sabeel) zostało skazanych 13 sierpnia. Wszyscy mieli należeć do grupy dżihadystycznej Toheedwal, dotychczas nieznanej frakcji pakistańskich talibów.

 

BBC, PAP

po/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie