Kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zarekomendowała pięcioro kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Kandydatur nie przedstawiły kluby PO, PSL, Nowoczesna i Kukiz’15. Zgłoszona piątka miałaby zastąpić sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji.

Czterech z zaproponowanych sędziów jest powiązanych z upamiętnieniem bądź wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, jeden był także doradcą zarządu Kasy Krajowej SKOK. Głosowanie w Sejmie ws. wyboru nowych sędziów odbędzie się dzisiaj około godziny 16:00.

 

Henryk Cioch to profesor nauk prawnych, adwokat, ekspert w dziedzinie prawa spółdzielczego i były senator PiS w latach 2011-15. Jest również członkiem rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego. Był doradcą zarządu Kasy Krajowej SKOK, a także reprezentował parlamentarzystów PiS w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, gdy zaskarżyli oni uchwaloną w 2009 r. ustawę o SKOK-ach. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju, był także przedstawicielem prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. W latach 2014-15 zasiadał w Trybunale Stanu. Był członkiem PZPR.


Lech Morawski, profesor nauk prawnych, był członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013 i 2014, zajmującej się analizą przyczyn katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Od 2012 roku pełni funkcję redaktora naczelnego kwartalnika "Prawo i Więź" wydawaną przez spółkę Spółdzielczy Instytut Naukowy, której współwłaścicielem jest senator Grzegorz Bierecki, współtwórca SKOK-ów. Morawski postulował wprowadzenie tzw. klauzuli sumienia dla adwokatów, która pozwalałaby im na uchylenie się od reprezentowania niektórych klientów. Zajmuje się podstawowymi problemami współczesnej filozofii prawa, państwa prawa, precedensu sądowego i zasad prawnych. W latach 2014-2015 był członkiem Trybunału Stanu.


Mariusz Muszyński jest doktorem habilitowanym i specjalizuje się w prawie publicznym państwowym i międzynarodowym oraz prawie konstytucyjnym. Był pełnomocnikiem minister spraw zagranicznych Anny Fotygi ds. stosunków polsko-niemieckich. Od 2011 r. jest członkiem Trybunału Stanu, a w tym roku został wybrany na jego wiceprzewodniczącego. Jest profesorem na Uczelni Łazarskiego oraz UKSW. Publikował m.in. w tygodniku "wSieci" oraz "Wprost". Został członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej. Powołany w skład Narodowej Rady Rozwoju przez prezydenta Andrzeja Dudę.


Julia Przyłębska jest prawnikiem, pracowała jako sędzia, a następnie w służbie dyplomatycznej, jako radca ambasady w Ambasadzie RP w Kolonii i Berlinie. W 2007 r. wróciła do orzekania jako sędzia, jest przewodniczącą wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.


Piotr Pszczółkowski, adwokat, w tym roku został posłem PiS oraz przewodniczącym sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W postępowaniach dotyczących katastrofy smoleńskiej jest pełnomocnikiem kilkudziesięciu osób, bliskich ponad dwudziestu ofiar (m.in. Jarosława Kaczyńskiego, a także rodzin Wassermanów i Błasików), które w niej zginęły. W poprzedniej kadencji Sejmu bezskutecznie dwukrotnie zgłaszany na członka Trybunału Stanu. 

 

prz/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie