Geopark "Łuk Mużakowa" opatrzony znakiem UNESCO
Położony na pograniczu polsko-niemieckim geopark "Łuk Mużakowa" został wyróżniony znakiem UNESCO i wpisany na listę światowego dziedzictwa (World Heritage List). Decyzja zapadła podczas sesji Ogólnej Konferencji UNESCO w Paryżu, podczas której wyróżniono najwspanialsze geoparki świata. Park leży na terenie dwóch nadleśnictw Lipinki i Lubsko.
Do tej pory z specjalnym logo z symbolem UNESCO mogły się posługiwać jedynie rezerwaty biosfery oraz obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa (World Heritage List).
"Łuk Mużakowa" jest jedynym w Polsce geoparkiem, który należy do Sieci Geoparków Europejskich oraz Sieci Geoparków Światowych. Obejmuje unikatową w skali europejskiej morenę lodowcową w kształcie podkowy, rozciągającą się na terenie Polski, w powiecie żarskim (woj. lubuskie) oraz na terenie Niemiec w Brandenburgii i Saksonii. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest wyjątkowe w skali kraju pojezierze antropogeniczne, będące pozostałością po eksploatacji m.in. węgla brunatnego.
W geoparku wytyczono kilka ścieżek geoturystycznych, z których najbardziej atrakcyjna jest ta na terenie Nadleśnictwa Lipinki.
Od 2004 r. na innej liście UNESCO, światowego dziedzictwa, figuruje już Park Mużakowski. Park o powierzchni 559,90 hektarów, rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej, wzdłuż której przebiega granica polsko-niemiecka, został stworzony przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau w latach 1815-1844.
lubuskie.pl
Czytaj więcej
Komentarze